Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

W końcu XIX wieku założono linie kolejową z Poznania do Wrześni i wtedy właśnie wybudowano dworzec kolejowy, wokół którego zaczęto budować osiedle, od tego czasu miasto zaczęło się rozbudowywać nieco w kierunku południowym, zwłaszcza wzdłuż obecnej ulicy Kórnickiej. Dworzec funkcjonuje do dziś.

W 2012 roku zarządca dworca kolejowego w Swarzędzu rozpoczął kompleksowy jego remont. Część pomieszczeń zostanie przekazanych samorządowi Swarzędza w celu zorganizowania tam gminnego centrum powiadamiania ratunkowego skupiającego służby pogotowia ratunkowego, straży miejskiej i straży pożarnej. Dworzec został uroczyście otwarty 14.02.2013 roku.

Kolejne inwestycje planowane w tym rejonie zmierzać będą do stworzenia zintegrowanego węzła komunikacyjnego łączącego parkingi buforowe, infrastrukturę komunikacji miejskiej oraz właśnie dworzec kolejowy z, mamy nadzieję, rozbudowaną ofertą połączeń kolejowych.

Od 9 grudnia 2012 roku Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (obecnie POLREGIO) wspólnie z Kolejami Wielkopolskimi Sp. z o. o. oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu wprowadzają nowy rodzaj biletu miesięcznego pod nazwą „Bus-Tramwaj-Kolej - Jeden Bilet", który obowiązywać będzie w pociągach regionalnych w promieniu ok. 30 km od Poznania oraz w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W 2018 roku urzeczywistnił się na terenie aglomeracji projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Na liniach Poznań - Września oraz Poznań - Gniezno częstotliwość pociągów zwiększy się po zakończeniu remontu magistrali kolejowej Swarzędz - Sochaczew, jednak na odcinku od Swarzędza do Poznania dodatkowe pociągi pojawią się we wrześniu 2018 rok.

Łącznie na terenie Gminy Swarzędz zlokalizowane są 4 przystanki kolejowe:

  • Swarzędz i Paczkowo na trasie Poznań - Września,
  • Ligowiec (Janikowo) i Kobylnica na trasie Poznań - Gniezno.

> Rozkład jazdy pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

> Aktualna informacja o ruchu pociągów (aby wyszukać pociąg, wybierz "ZNAJDŹ POCIĄG" z górnego menu)

> Wyszukiwarka połączeń kolejowych

> Portal pasażera