Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Aktualności


Zawsze najświeższe informacje: SKA Facebook Nowa strona transportu publicznego: komunikacja

Komunikacja miejska podczas weekendu 30.05 - 02.06


[Długi weekend w okolicach Bożego Ciała i zmiany na "10 km Szpot Swarzędz"]

Informujemy, że podczas weekendu 30.05 - 02.06, Swarzędzka Komunikacja Autobusowa będzie kursować wg następującego rozkładu jazdy:

- czwartek, Boże Ciało, 30 maja - świąteczny rozkład jazdy - możliwie utrudnienia w związku z organizowanymi procesjami,

- piątek, 31 maja - sobotni rozkład jazdy uzupełniony kursami na liniach 484, 486 i 498 oznaczonymi w rozkładach jazdy, jako realizowane w dni robocze, w które wprowadzony jest sobotni rozkład jazdy,

- sobota, 1 czerwca - sobotni rozkład jazdy,

- niedziela, 2 czerwca - świąteczny rozkład jazdy ze zmianami wynikającymi z organizacji "10 km Szpot Swarzędz".

W związku z organizacją biegu "10 km Szpot Swarzędz" wystąpią ograniczenia w kursowaniu autobusów w godzinach 9:00 - 13:00:

 • Linia 401 trasa bez zmian - mogą wystąpić opóźnienia z uwagi na funkcjonowanie śluzy w ciągu ulic Cieszkowskiego - Wrzesińska.
 • Linia 405 realizowane będą zmienioną trasą ul. Kościuszki - Węzeł PKP Swarzędz (bez wjazdu na przystanek „Rynek" i „Polna") dalej zgodnie obowiązującym rozkładem.
 • Linia 412 z przystanku „Węzeł PKP" Swarzędz realizowane będą zmienioną trasą Węzeł PKP - Kościuszki - Polna i dalej zgodnie obowiązującym rozkładem.
 • Linia 486 kursy z Węzła PKP Swarzędz w godz. godz. 9:00 - 13:00 nie będą realizowane,
 • Linia 492 kursy realizowane będą zmienioną trasą na odcinku ul. Cieszkowskiego -ul. Polna - ul. Kościuszki- Węzeł PKP Swarzędz.
 • Linia 491 kursy realizowane będą zmienioną trasą na odcinku Węzeł PKP Swarzędz - ul. Kościuszki - ul. Polna - ul. Kościuszki - Węzeł PKP Swarzędz.
 • Linia 494 - kursy realizowane będą zmienioną trasą na odcinku ul. Polna - ul. Kościuszki - Dworzec PKP Swarzędz - ul. Kościuszki - ul. Polna
 • Linia 484 kursy z Węzła PKP oraz z Garbów realizowane będą ul. Kościuszki - Węzeł PKP Swarzędz (bez wjazdu na przystanek „Rynek" i „Polna") dalej zgodnie obowiązującym rozkładem.

Uwaga! 10 marca zmiana rozkładu jazdy PKM i linii 494 SKA


Od 10 marca obowiązywać będzie zmodyfikowany rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz linii 494 komunikacji miejskiej w Swarzędzu. Prosimy o przeanalizowanie nowego rozkładu jazdy pociągów i autobusów. Mimo, że kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów planowana jest na 9 czerwca 2024, to niewielkie modyfikacje będą wprowadzane w terminach wcześniejszych.

Od poniedziałku zmienia się również godzina odjazdu porannego kursu linii 486 w dni robocze:

 • wyjazd ze Swarzędza z 5:13 na 5:11
 • wyjazd z Siekierek z 5:50 na 5:47

Ponadto przypominamy, że w poniedziałek i we wtorek zamknięty będzie przejazd ul. Piaski z Rynku do dworca PKP i wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w rejonie Rynku i dworca PKP zgodnie z wcześniejszymi komunikatami.

Zmodyfikowany rozkład jazdy można pobrać TUTAJ (obowiązuje od 10.03.2024) lub sprawdzić w systemie jakdojade.pl.

Rozkład jazdy obowiązujący od niedzieli, 10 grudnia, będzie dostępny na stronie swarzedz.pl od godzin popołudniowych w piątek 8 marca, a już można go sprawdzić w aplikacji i na stronie jakdojade.pl.

Zmiany w przebiegu linii autobusów w związku z zamknięciem przejazdu pod ul. Poznańską (wiadukt Piaski)


Najbliższy termin wprowadzenia zmian w 2024 roku: 26-27 lutego oraz 11-12 marca (po zmianie)

Na czas całkowitego zamknięcia dla ruchu ul. Piaski na odcinku od ul. Zapłocie do Dworcowej zmianom będą ulegać trasy przejazdu linii autobusowych normalnie kursujących między Węzłem PKP w Swarzędzu a Rynkiem.

Linie 412, 485, 486, 490, 491, 492, 493 będą miały przystanek początkowy i końcowy na pl. Niezłomnych (podobnie jak przed uruchomieniem węzła przesiadkowego) - odjazdy wg rozkładu dla przystanku Swarzędz/Rynek.

Linia 498 nie będzie przejeżdżać ul. Kościuszki. Jej trasa przebiegać będzie ul. Polną (przystanki przy sklepach Kaufland i Lidl), Wrzesińską, a przystankiem początkowym i końcowym będzie przystanek Swarzędz/Rynek na pl. Niezłomnych.

Linia 484 dla kursów do/z Węzła PKP będzie miała przystanek początkowy i końcowy na pl. Niezłomnych (przystanek Swarzędz/Rynek). Kursy realizowane do/z os. Kościuszkowców będą przejeżdżać przez swarzędzki Rynek i wracać w kierunku ul. Polnej.

Linia 494 w obu kierunkach będzie wjeżdżać z wiaduktu w ciągu ul. Polnej w ul. Kościuszki i dojeżdżać do węzła PKP omijając przystanek Swarzędz/Rynek!

Linia 406 w kierunku Poznania z ul. Kościuszki będzie wjeżdżać na ul. Polną, dalej Wrzesińską do Rynku, gdzie wróci na swoją trasę (przejazd z Rynku w kierunku Polnej).

Prosimy Pasażerów o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przystanku na pl. Niezłomnych, gdyż w niektórych godzinach będzie się tam odbywał wzmożony ruch autobusowy.

 

ZMIANY W ROZKŁADZIE JAZDY SKA OD 02.10.2023


Reagując na uzasadnione i możliwe do wdrożenia wnioski pasażerów o zmiany w rozkładzie jazdy, od poniedziałku, 2 października zostaną wprowadzone modyfikacje na linii 498 umożliwiające dojazd do szkół uczniom z Kruszewni i Rabowic na godz. 8:00.

Ponadto, na prośbę Miasta i Gminy Pobiedziska, od tego samego dnia przesunięte zostaną odjazdy kursów linii 485, a w związku z tym o 5 minut przesunie się również odjazd autobusu linii 491. Wszystkie zmiany dotyczą wyłącznie dni roboczych, a szczegóły prezentujemy poniżej.

Linia 498 - (przypominamy o zmianie trasy do 13 października włącznie):

-> odjazd z Węzła PKP w Swarzędzu (obecnie z pl. Niezłomnych - do 13.10 włącznie) o 6:34 zostanie przesunięty na 6:27,

-> odjazd z Węzła PKP w Swarzędzu (obecnie z pl. Niezłomnych - do 13.10 włącznie) o 7:18 zostanie przesunięty na 7:11,

-> odjazd z Kruszewni o 7:00 zostanie przesunięty na 6:53,

-> odjazd z Kruszewni o 7:38 zostanie przesunięty na 7:31.

Linia 491:

-> odjazd z Węzła PKP w Swarzędzu (obecnie z pl. Niezłomnych - do 13.10 włącznie) przez Gortatowo do os. Kościuszkowców o 15:35 zostanie przesunięty na 15:40,

Linia 485 (do/z Pobiedzisk):

-> odjazd z Węzła PKP w Swarzędzu (obecnie z pl. Niezłomnych - do 13.10 włącznie) o 14:13 zostanie przesunięty na 14:23,

-> odjazd z Pobiedzisk do Węzła PKP w Swarzędzu o 14:53 zostanie przesunięty na 15:03.

Aktualną od 02.10.2023 wersję książkową rozkładu jazdy można pobrać TUTAJ

22 września Europejskim Dniem Bez Samochodu


W 2023 roku Swarzędz po raz kolejny współuczestniczy w Europejskim Dniu Bez Samochodu.

22 września każdego roku osoby, które rezygnują z jazdy samochodem na rzecz przejazdu Swarzędzką Komunikacją Autobusową mogą podróżować bezpłatnie, a jedynym dokumentem do tego uprawniającym jest ważny dowód rejestracyjny pojazdu (honorowany jest również dowód rejestracyjny w wersji elektronicznej w aplikacji m-Obywatel).

Europejski Dzień Bez Samochodu jest ostatnim dniem prowadzonej w Polsce i Europie pod patronatem Komisji Europejskiej kampanii "Europejski Tydzień Mobilności". Stanowi on doskonałą okazję do przedstawienia różnych możliwości i form transportu publicznego i prywatnego w celu spowodowania zmiany zachowań na proekologiczne i zmniejszające uciążliwości codziennego życia. Od 2002 r. w Europie, a od 2004 roku w Polsce, podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności organizatorzy kampanii promują alternatywne postawy społeczne pokazując, że można przemieszczać się w sposób, który nie wpływa lub mniej wpływa na degradację środowska naturalnego. Kampania promuje publiczny transport zbiorowy, a także korzystanie z rowerów, jako doskonałej alternatywy dla jazdy samochodami, szczególnie po zatłoczonych aglomeracjach.

Zachęcamy do zgłaszania swoich propozycji imprez towarzyszących Europejskiemu Tygodniowi Mobilności, a być może w przyszłym roku Swarzędz nie poprzestanie jedynie na uczestniczeniu w tej kampanii poprzez Europejski Dzień Bez Samochodu.

Europejska strona akcji - http://www.mobilityweek.eu/

Od 1 września wraca zasadniczy rozkład jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej


Zasadniczy (tzw. "zimowy") rozkład jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej wprowadzany jest corocznie od 1 września i obowiązuje do 30 czerwca kolejnego roku.

W zasadniczym rozkładzie jazdy zmienia się częstotliwość dla dni roboczych na liniach 401, 405, 406 i 407. Na pozostałych liniach zmiany dotyczą jedynie pojedynczych kursów.

Informujemy również, że od 3 września zmieni się rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), a wraz z nim rozkład jazdy linii 494 (w dniach 1 i 2 września na tej linii obowiązuje dotychczasowy rozkład jazdy). Zachęcamy do sprawdzenia godzin odjazdów pociągów na stronach Kolei Wielkopolskich. Nowy rozkład jazdy powinien pojawić się tam w najbliższych dniach. Nowe godziny odjazdów pociągów ze Swarzędza i Kobylnicy znaleźć można już w naszej książeczce pod rozkładem jazdy linii 494.

Zasadniczy rozkład jazdy można sprawdzić na www.jakdojade.pl. Na stronie www.swarzedz.pl/komunikacja rozkład zostanie umieszczony w godzinach popołudniowych w czwartek, 31 sierpnia. Tutaj można pobrać wersję książkową.

W zasadniczym rozkładzie jazdy kursy szkolne (oznaczone na rozkładach jazdy jako realizowane w dni nauki szkolnej) realizowane są wyłącznie w dni nauki szkolnej. Kursy takie są na liniach 484, 491, 492, 498 i 499, a także 494 (dotyczy wjazdów w ul. Transportową na wybranych kursach). Kursy te będą realizowane od 04 września.

 

UWAGA! Zmiany tras linii SKA w Kobylnicy


Od piątku, 4 sierpnia, w związku z zamknięciem dla ruchu kołowego przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, zmianie ulegną trasy linii autobusowych przejeżdżających przez Kobylnicę.

Objazd wyznaczony został ulicami Polną, Krótką, Dworcową i Szkolną. W rejonie dworca PKP w Kobylnicy zostanie ustawiony przystanek Kobylnica /Stacja w stronę Poznania (400 i 412)/Uzarzewa (492)/Karłowic (493).

Organizacja komunikacji autobusowej na liniach 492/493 dla kursów do/z Kobylnicy pozostanie na dotychczasowych zasadach, jednak kursy na trasie Uzarzewo - Swarzędz będą prowadzone bezpośrednio ul. Szkolną z ominięciem przystanków przy Szkole.

Na liniach 400, 412 i 493 wydłużeniu ulegnie czas przejazdu i zmieni się rozkład jazdy.

Przystankowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie i w aplikacji jakdojade.pl

Książkowy rozkład jazdy można pobrać TUTAJ

Od poniedziałku Zmiana przystanku końcowego w TULCACH


Uwaga!

informujemy, że od 31.07.2023 r., w związku z prowadzonymi robotami drogowymi w Tulcach, zmianie ulegnie końcowy/początkowy przystanek na linii 484 z Tulce/Kościół (Pętla) na Tulce/Szkoła.

POBIERZ rozkład jazdy linii 484 dla kursów zaczynających się lub kończących w Tulcach.

 

Od 11 czerwca obowiązują zmodyfikowane rozkłady jazdy linii 494 SKA i PKM


Od 11 czerwca obowiązywać będzie zmodyfikowany rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz linii 494 komunikacji miejskiej w Swarzędzu. Prosimy o przeanalizowanie nowego rozkładu jazdy pociągów i autobusów. Mimo, że kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów planowana jest we wrześniu 2023, to niewielkie modyfikacje będą wprowadzane w terminach wcześniejszych.

Zmodyfikowany rozkład jazdy można pobrać TUTAJ (obowiązuje od 11.06.2023) lub sprawdzić w systemie jakdojade.pl.

Rozkład jazdy obowiązujący od niedzieli, 11 czerwca, będzie dostępny na stronie swarzedz.pl od soboty 10 czerwca, a już teraz można go sprawdzić w aplikacji i na stronie jakdojade.pl.

Informujemy ponadto, że 9 czerwca (piątek) wprowadzony zostanie sobotni rozkład jazdy wraz z kursami oznaczonymi jako realizowane w dni robocze w które wprowadzono sobotni rozkład jazdy (dot. linii 484 i 486).

Uwaga! Zmiany w funkcjonowaniu linii 492 i 493 w rejonie przystanków Kobylnica/Węzeł


W związku z realizacją inwestycji "Budowa wiaduktu kolejowego/tunelu drogowego w Kobylnicy", informujemy, że od poniedziałku 15.05.2023r. wystąpią zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowej 492 oraz 493 w obrębie skrzyżowania ulic Poznańskiej, Swarzędzkiej i Dąbrówki w Kobylnicy.

Dotychczasowe przystanki początkowe dla linii 492 oraz 493 Kobylnica/Węzeł zostaną przeniesione, odpowiednio:

Dla linii 492 przystanek początkowy w stronę Uzarzewa zlokalizowany będzie na ul. Poznańskiej przy składzie opału (obecny przystanek Kobylnica/Szkoła) - godziny odjazdów zgodnie z obecnym rozkładem z przystanku Kobylnica/Szkoła;

Dla linii 493 przystanek początkowy w stronę Karłowic zlokalizowany będzie na ul. Poznańskiej przy szkole (obecny przystanek Kobylnica/Szkoła) - godziny odjazdów zgodnie z obecnym rozkładem dla przystanku Kobylnica/Węzeł;

Wprowadzenie zmiany wynika z braku możliwości zachowania rozkładu jazdy przy obecnej organizacji ruchu w rejonie prowadzonych robot budowlanych, co powoduje między innymi spóźnienia dzieci na lekcje.

Za utrudnienia przepraszamy.

01 września wraca zasadniczy rozkład jazdy SKA


Od 01 września wprowadzony został zasadniczy rozkład jazdy. Zmieniły się częstotliwości na liniach 401 i 405 (406,407) oraz realizowane będą kursy szkolne na pozostałych liniach (dot. linii 484, 492, 498 i 499).

Przypominamy, że 4 września wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od tego dnia zmieni się dodatkowo rozkład jazdy linii 494, która w okresie 1-3 września będzie kursować wg takiego samego rozkładu jak do tej pory z uruchomieniem przejazdów przez rondo na skrzyżowaniu ul. Transportowej/Planetarnej.

Zasadniczy rozkład jazdy: do 3 września - POBIERZ / od 4 września TUTAJ

Nowy rozkład (w tym obowiązujący od 4 września) można sprawdzić w planerze podróży: TUTAJ lub na JAKDOJADE.PL wpisując odpowiednią datę (np. 01.09.2022).

Na stronie swarzedz.pl/komunikacja przystankowy rozkład jazdy będzie dostępny od godzin popołudniowych 31.08.2022, a rozkład obowiązujący od 4 września zostanie umieszczony na stronie w sobotę.

Od 24 kwietnia zmiany w uprawnieniach do darmowych przejazdów dla Krwiodawców


24 kwietnia 2021 roku weszła w życia opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego uchwała zmieniająca zasady darmowych przejazdów środkami Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej dla Honorowych Dawców Krwi.

Od tego dnia ze 100% ulgi w opłacie za przejazd mogą korzystać wszyscy Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, bez względu na miejsce zamieszkania. Wystarczy okazać legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (I, II lub III stopnia).

Podobne uprawnienie wprowadzono dla wszystkich krwiodawców, ale obowiązuje ono jedynie w dniu oddania krwi (lub jej składników). W tym przypadku wystarczy okazać zaświadczenie o oddaniu w danym dniu krwi lub jej składników wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zmiany w komunikacji miejskiej od 15 kwietnia 2019


Od poniedziałku, 15 kwietnia, zmieniony został rozkład jazdy linii 485 obowiązujący w dni robocze. Zmieniły się dwa kursy realizowane ze Swarzędza i dwa realizowane z Pobiedzisk.

Odjazdy z Węzła PKP w Swarzędzu:

 • Kurs realizowany dotychczas o 5:00 zostanie przesunięty na godz. 4:35,
 • Kurs realizowany dotychczas o 14:00 zostanie przesunięty na godz. 14:13.

Odjazdy z Dworca PKP w Pobiedziskach:

 • Kurs realizowany dotychczas o 5:40 zostanie przesunięty na godz. 5:15,
 • Kurs realizowany dotychczas o 14:40 zostanie przesunięty na godz. 14:53.

Powyższe zmiany wynikają z wniosków mieszkańców i zostały zgłoszone przez Gminę Pobiedziska. Sobotni rozkład jazdy linii 485 pozostanie niezmieniony!

Bilety SKA dostępne w mPay!


Od 21 stycznia 2019 r. pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, której organizatorem jest Gmina Swarzędz, mają nową możliwość zakupu biletów za pomocą telefonu komórkowego w systemie mPay. Rozwiązanie jest darmowe i dostępne także w wielu innych miastach na terenie całej Polski. Ceny biletów kupowanych telefonem są takie same, jak w tradycyjnych punktach sprzedaży.

W systemie dostępne są na razie bilety jednorazowe, a wkrótce planowane jest również uruchomienie sprzedaży biletów okresowych.

Sprawdź szczegóły TUTAJ

Swarzędzka Komunikacja Autobusowa wsparciem dla rodziców, seniorów i środowiska


Elementy bezpłatnej komunikacji miejskiej na liniach Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej:

=> zamieszkałych na terenie gminy Swarzędz osób, które ukończyły 60 rok życia i pobierają świadczenie emerytalne,

Podstawą do skorzystania z ulgi jest legitymacja emeryta-rencisty, z której wynika prawo do świadczenia emerytalnego (Na legitymacji emeryta-rencisty starego wzoru w polu nr świadczenia zawarta jest lit. „E", a na legitymacji nowego wzoru w polu "Rodzaj świadczenia" wpisane jest: EMERYTURA) wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i miejsce zamieszkania.

Uczniom do 24 roku życia oraz studentom zamieszkałym na terenie naszej gminy, bezpłatne korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej przysługuje od 1 stycznia 2017 roku (UWAGA! Nie dotyczy linii wjeżdżających na teren gminy Swarzędz obsługiwanych przez MPK i Transkom na zlecenie ZTM Poznań). Darmowe przejazdy możliwe są na podstawie zaświadczenia wydawanego w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu (Rynek 1, pok. 115) na dany rok szkolny/akademicki.

Znacznie wcześniej, bo już od 1.01.2016 roku z takiego uprawnienia korzystają już nie tylko dzieci, ale i opiekunowie rodzin wielodzietnych oraz osoby w wieku 65+.

Celem wszystkich wprowadzanych zmian, poza chęcią wsparcia naszych Mieszkańców w wychowaniu dzieci i młodzieży oraz poprawą warunków życia starszym mieszkańcom, jest promowanie publicznego transportu zbiorowego.

Przypominamy, że w przypadku, gdy uprawnienie do ulgi przysługuje z kilku różnych tytułów, zastosowanie ma uprawnienie najkorzystniejsze dla pasażera.

TUTAJ można sprawdzić wybrane obowiązujące ulgi w SKA.

W każdym przypadku za potwierdzenie miejsca zamieszkania uznawany będzie każdy dokument urzędowy, z którego będzie wynikać miejsce zamieszkania - np. prawo jazdy, rozliczenie roczne PIT z potwierdzeniem złożenia i inne).

W celu potwierdzenia, czy dany dokument może stanowić podstawę uznania miejsca zamieszkania, prosimy o kontakt tel. pod nr: 61 6512401.

Bilety okresowe SKA można kupić przez internet


Pasażerowie Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej mają możliwość zakupu biletu okresowego przez internet. Zakup taki jest możliwy w przypadku posiadania karty PEKA.

Od teraz nie trzeba już stać w kolejce, aby kupić bilet tradycyjny lub załadować bilet elektroniczny na kartę PEKA w Punkcie Sprzedaży Biletów, ale można zakupić bilet okresowy przez Internet, a następnie przetransferować go na kartę PEKA w każdym pojeździe SPK, ZTM lub ZK w Kleszczewie. Jest to duże ułatwienie dla pasażerów, a jego wprowadzenie możliwe było dzięki przystąpieniu m.in. gminy Swarzędz na początku 2015 roku do tzw. „modelu gminnego" systemu PEKA.

SPRAWDŹ jak kupić bilet SKA przez internet.

Przypominamy, że system Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej dla komunikacji miejskiej wdrożony został w dwóch modelach:

» Modelu ZTM - dla wszystkich linii komunikacyjnych zarządzanych przez Miasto Poznań (w tym linii 55 i 73 wjeżdżających na teren Gminy Swarzędz) - obejmuje pełen zakres funkcjonalności (bilet okresowy, tPortmonetka), według taryfy obowiązującej w ZTM Poznań, uchwalanej przez Radę Miasta Poznania. Model został uruchomiony z dniem 1 lipca 2014 r.

» Modelu gminnym - dla linii autobusowych zarządzanych przez poszczególne gminy - obejmuje wyłącznie funkcjonalność biletu okresowego (nie obejmuje tPortmonetki), według taryfy obowiązującej w poszczególnych gminach, uchwalanej przez rady tych gmin. Model został uruchomiony w gminach: Swarzędz (funkcjonuje od lutego 2015), Kleszczewo i Kórnik dla linii autobusowych zarządzanych przez te gminy.

Po uruchomieniu Modelu gminnego, na kartę PEKA można załadować jednocześnie bilety okresowe 3 różnych organizatorów (np. ZTM Pń + Swarzędzka Komunikacja Autobusowa + Zakład Komunalny w Kleszczewie).

Bilety okresowe Swarzędza na kartę PEKA można nabywać przez internet, a także są one dostępne w wybranych  punktach sprzedaży.

Na karcie PEKA można mieć jednocześnie bilety okresowe Gminy Swarzędz i poznańskiego ZTM oraz środki na tPortmonetce (do wykorzystania tylko na liniach ZTM i w parkomatach w Poznaniu).

W pojazdach SPK, w pobliżu kabiny kierowcy, zamontowane zostały czytniki kart PEKA - przy ich użyciu można  sprawdzić stan karty, czyli rodzaj posiadanego biletu i termin jego obowiązywania oraz dokonać transferu e-biletu (dotyczy biletu kupionego przez Internet).

Jakie są korzyści dla pasażera wynikające z Modelu gminnego?

 • Jeden nośnik biletu okresowego dla różnych organizatorów;
 • Możliwość zakupu biletów okresowych różnych organizatorów w jednym punkcie - każdy z terminali w ponad 100 Punktach Sprzedaży Biletów zorganizowanych przez ZTM umożliwia sprzedaż biletów okresowych także innych organizatorów, podobnie gminne punkty sprzedaży będą miały możliwość sprzedaży biletów ZTM i doładowania tPortmonetki;
 • Możliwość zakupu biletów okresowych przez internet;
 • Dostęp do tzw. Wirtualnego monitora przez stronę internetową, pozwalający na określenie rzeczywistej godziny odjazdu pojazdu z wybranego przystanku.

Informacje o karcie PEKA


Po uruchomieniu systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, zmienił się sposób opłacania przejazdów w transporcie miejskim miasta Poznania. PEKA to m.in. możliwość płacenia za przejechane przystanki (z zachowaniem możliwości kupowania biletów papierowych jednak bez możliwości stosowania taryfy przystankowej), łatwość oferowania atrakcyjnej propozycji taryfowej i interesujących programów lojalnościowych i duża elastyczność w długości obowiązywania biletów okresowych (każdy dobierze czas obowiązywania „sieciówki" do własnych potrzeb).

Już od 1 maja 2014 r. bilety okresowe są sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA.

Kartę PEKA można uzyskać bezpłatnie w dwojaki sposób:

1. Poprzez złożenie wniosku przez internet, wchodząc na stronę: www.peka.poznan.pl. To najwygodniejsza i najprostsza metoda. Wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a później odebrać kartę w Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

2. Poprzez złożenie wniosku w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta Zarządu Transportu Miejskiego, w następujących lokalizacjach:

 • ul. Matejki 59,
 • ul. Głogowska 133,
 • Górczyn - dworzec autobusowy,
 • Junikowo - pętla autobusowo-tramwajowa
 • Ogrody - pętla tramwajowa,
 • rondo Kaponiera - ul. Zwierzyniecka (przy punkcie dyspozytora ruchu MPK),
 • plac Wiosny Ludów - Kupiec Poznański,
 • os. Jana III Sobieskiego - dworzec autobusowy,
 • Dębiec - pętla tramwajowa,
 • rondo Rataje - dworzec autobusowy,
 • rondo Śródka - dworzec autobusowy.

INFORMACJE O PROJEKCIE POZNAŃSKIEJ ELEKTRONICZNEJ KARTY AGLOMERACYJNEJ można znaleźć TUTAJ


Na podstawie umowy między Gminą Swarzędz a Miastem Poznaniem w sprawie przystąpienia przez Swarzędz do projektu PEKA w tzw. modelu gminnym, występuje możliwość wykorzystania karty PEKA do umieszczania na niej również biletów okresowych Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej.

Przepisy porządkowe na terenie przystanków autobusowych


Przypominamy, że przystanki autobusowe są miejscami publicznymi, które zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych objęte są całkowitym zakazem palenia wyrobów tytoniowych. Za nieprzestrzeganie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 zł.

Prosimy również o przestrzeganie zakazu umieszczania na wiatach przystankowych (jako miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym) ogłoszeń, plakatów, afiszów, apeli, ulotek, napisów lub rysunków bez zgody zarządzającego przystankiem. Zakaz ten wynika z art. 63a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń i jego nieprzestrzeganie jest wykroczeniem zagrożonym karą ograniczenia wolności lub grzywny.

Przypominamy, że zarządzającym wszystkimi przystankami na terenie gminy Swarzędz jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Zaplanuj podróż z jakdojade.pl


Z przyjemnością informujemy, że Swarzędzka Komunikacja Autobusowa funkcjonuje w serwisie jakdojade.pl (wersja mobilna m.jakdojade.pl).

Gmina Swarzędz zawarła z właścicielem portalu, poznańską firmą City-nav porozumienie o współpracy, na podstawie którego pasażerowie swarzędzkich autobusów dołączą do mieszkańców innych miast i aglomeracji, w tym miasta Poznania (w systemie funkcjonuje komunikacja organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego oraz spółkę Przewozy Regionalne) i będą mogli szczegółowo zaplanować podróż prawie w całej aglomeracji poznańskiej.

Serwis jakdojade.pl, podając informacje o trasie przejazdu z wykorzystaniem transportu publicznego, bierze pod uwagę prowadzone roboty drogowe, rozkłady linii specjalnych, a także uwzględnia trasy piesze, pozwalające omijać przeszkody wydłużające czas przejazdu komunikacją miejską. Oblicza też czas przejazdu i koszty biletów.

Innowacyjność aplikacji i jej stały rozwój pozwolą już wkrótce prezentować rozkłady jazdy w czasie rzeczywistym.


Jakdojade.pl - to nowoczesna wyszukiwarka połączeń komunikacji miejskiej, ułatwiająca podróżowanie po mieście. Usługa umożliwia dostęp do kompleksowej i pełnej informacji pasażerskiej prezentowanej w użyteczny i przyjazny sposób. Z rozwiązania miesięcznie korzysta kilka milionów osób.

Z serwisu można korzystać nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także, dzięki specjalnym aplikacjom, na smartfonach, tabletach i w telefonach komórkowych (przygotowane zostały aplikacja dla systemów Android, i-Phone i Symbian).


Planner podróży dostępny jest TUTAJ