Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Turystyka


Wirtualna wycieczka


Serdecznie zapraszamy na wirtualną wycieczkę po gminie Swarzędz.

Trasy turystyczne


Przez teren Gminy Swarzędz przebiega wiele tras rowerowych, pieszych i samochodowych. Najbardziej znane szlaki to Cysterski Szlak Rowerowy oraz Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Cysterski Szlak Rowerowy jest pierwszym szlakiem rowerowym w konwencji cysterskiej. Trasa szlaku wiedzie z Poznania (początek trasy przy Kościele Św. Jana Jerozolimskiego), wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego przez Wierzenicę, Owińska, Kamińsko, Zielonkę, Dąbrówkę Kościelną, Rejowiec, Antoniewo, Skoki, Lechin, Wiatrowo, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, Łekno, Bracholin, Mieścisko, Budziejewko, by zakończyć się w Dąbrówce Kościelnej. Długość CSR wynosi 143 km. Oznakowany jest takimi znakami.

Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka został przygotowany z myślą o turystyce samochodowej. Korzysta z istniejącej sieci dróg. Pętla obejmująca dziewięć kościołów, przebiegająca wokół puszczy, liczy ok. 90 km. W przypadku wyjazdu z Poznania długość całej trasy wynosi ok. 110 km. Na terenie Gminy Swarzędz znajdują się dwa drewniane kościoły: w Uzarzewie i w Wierzenicy.

Przez tereny gminne biegnie szlak rowerowy R-1 im. Ryszarda Walerycha: Owińska - Mielno - Wierzonka - Wierzenica - Kobylnica, stanowiący fragment szlaków rowerowych biegnących przez Puszczę Zielonkę. Szlak ten łączy się w Gruszczynie z trasą Poznań - Gniezno (EuroVelo nr 2 i 9). Długość R-1wynosi 15,5 km.

Tutaj można pobrać foldery turystyczne:

Swarzędz - kultura i zabytki str. 1 i str. 2

Swarzędz - Jezioro Swarzędzkie i Dolina Cybiny str. 1 i str. 2

Swarzędz - rekreacja i wypoczynek str. 1 i str. 2

Wierzenica - str. 1str. 2

Uzarzewo - str. 1str. 2

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka

Dziedzictwo kulturowe Puszczy Zielonka i jej okolic

Szlaki rowerowe Puszcza Zielonka i okolice

Puszcza Zielonka i okolice - ścieżki dydaktyczne

Puszcza Zielonka - ścieżki dydaktyczne (2)

Śladami wiary po Puszczy Zielonka

Gmina Swarzędz jest członkiem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Związku Międzygminnego "Puszcza Zielonka" - organizatora turystyki na pięknych, okolicznych terenach. Więcej informacji: turystyka.puszcza-zielonka.pl

Zapraszamy również do swarzędzkich obiektów sportowych.

Co warto zobaczyć?


Skansen i Muzeum Pszczelarstwa  im. prof. Ryszarda Kosteckiego
ul. Poznańska 35, Swarzędz, tel. 061 651 18 17
www.muzeum-szreniawa.pl

Swarzędzki skansen to największe plenerowe muzeum etnograficzne, poświęcone historii polskiego pszczelarstwa i bartnictwa. Unikatowa kolekcja uli liczy ponad 230 obiektów i obrazuje rozwój polskiego pszczelarstwa od czasów najdawniejszych po dzień dzisiejszy. Wśród eksponatów znajdziemy ule figuralne, architektoniczne, koszowe, skrzynkowe i kłody bartne. Większość uli zamieszkana jest przez pszczoły. Najstarszy ul to 600-letnia barć wiślana, wyłowiona w 1927 r. zachowana w doskonałym stanie m.in. dzięki przesyceniu kitem pszczelim. W scenerii naśladującej naturlane środowisko, w formie dioramy, można zobaczyć bytowanie trzmieli i pszczół samotnic oraz owadów żyjących dziko w przyrodzie. Na terenie skansenu usytuowana jest rónież wystwa poświęcona owadom użytkowym oraz historii jedwabnictwa w Polsce i na świecie. Przedłużeniem wystawy w części parkowej są poletka demonstracyjne z wieloma gatunkami roślin miododajnych, zalecanych pszczelarzom do wysiewu w pobliżu pasiek ( ok. 70 odmian roślin).

Skansen utworzono w parku o powierzchni 4,5 ha, który powstał w II połowie XIX wieku jako część majątku ziemskiego Nowa Wieś. Właścicielami parku były kolejno niemieckie i polskie rodziny. Na jego terenie stoi stylowy pałacyk, w którym mieści się obecnie restauracja i hotel.

Muzeum proponuje:
- organizację ognisk z piknikiem przy modelu młyna wodnego
- lekcje biologii dotyczące życia owadów
- lekcje z historii bartnictwa i pszczelarstwa
- filmy o tematyce pszczelarskiej i jedwabniczej
- prelekcje o życiu pszczół
- wykłady lekarzy weterynarii dotyczące chorób pszczół
- organizację plenerów plastycznych
- prezentację roślin miododajnych na poletkach demonstracyjnych

Godziny otwarcia: sezon zimowy (01.11-31.03): wt-sob godz. 9.00-15.00, w sezonie letnim (01.04-31.10): wt-sob godz. 9.00-16.00, niedz. godz. 10.00-15.00

Muzeum Przyrodniczo - Łowieckie w Uzarzewie

ul. Akacjowa 12, 62-006 Kobylnica, Uzarzewo, tel. 061 818 12 11

www.muzeum-szreniawa.pl

W przepięknym, XIX-wiecznym uzarzewskim pałacu o neorenesansowych elewacjach, który wzniesiono w l. 1860-65, znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie. Otwarto je w 1977 roku. Zgromadzone tu eksponaty przyrodnicze, trofea i akcesoria myśliwskie oraz dzieła sztuki obrazują różnorodność fauny wielkopolskiej oraz bogate na tym terenie tradycje łowieckie. Początek ekspozycji ilustruje pradzieje łowiectwa. Można tu obejrzeć m.in. kości zwierząt wymarłych lub obecnie w Wielkopolsce niewystępujących (np. tura i niedźwiedzia) oraz pierwotną broń myśliwską, poznać różne formy łowów w czasach nowożytnych, podziwiać liczne trofea i kolekcję broni myśliwskiej, od oszczepu i kuszy po broń palną. Są tu sale poświęcone zwierzynie płowej, sarnie i jeleniowi. przedstawiono też występujące w Wielkopolsce ptactwo, zarówno gatunki łowne, jak i chronione. Na terenie muzeum znajduje się także wystawa prezentująca osiągnięcia jednego z najwybitniejszych wielkopolskich myśliwych – Adama Smorawińskiego, który w kraju zdobył niemal wszystkie możliwe trofea, łącznie z żubrem. Skierował więc swoje zainteresowania na kraje Afryki i Ameryki Północnej. Klejnotem kolekcji jest „wielka piątka afrykańska”, do której należy słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart. Trofea z Kanady, to głównie drapieżniki: niedźwiedzie, wilk, kojot, ryś, rosomak i wspaniały medalion łosia o niespotykanych w Polsce rosochach.

Muzeum otacza starannie utrzymany park krajobrazowy ze wspaniałym drzewostanem, rozplanowany w XIX wieku przez Augusta Denizota.

Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 31 października codziennie oprócz poniedziałków 9.00- 16.00, sobota i niedziela 10.00-16.00.

Godziny otwarcia w sezonie zimowym:

2.11-30.11

wtorek-piątek 9.00-15.00, sobota, niedziela 10.00-15.00

1.12-15.02

wtorek-piątek 9.00-15.00, sobota, niedziela 10.00-15.00 (tylko dla grup zorganizowanych)

16.02-31.03

wtorek-piątek 9.00-15.00, sobota, niedziela 10.00-15.00

Muzeum nieczynne: 1 i 11 listopada, 24,25, 26 i 31 grudnia, 1 stycznia.

Kościół pw. św. Marcina w Swarzędzu

ul. Św. Marcina 10, Swarzędz, tel. 061 8 174 926

Kościół w Swarzędzu został zbudowany w XII wieku przez Łodziów, Kościół murowany postawili Górkowie w XVI w. Upadający kościół odbudował Teodor Rożmiński w 1777 r., rozbudował go w 1897 ks. Dziekan Dambek przez dodanie poprzecznej nawy. Kościół posiada dwie kaplice: Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Józefa patrona Cechu Stolarzy. Wnętrze jest ozdobione freskami przez artystów plastyków Łucję i Józefa Oźminów. Kościół konsekrowany w 1656 roku pod wezwaniem św. Marcina, w 1968 został uznany za zabytek.

msze święte codziennie o 7.00 i 18.30, w niedziele 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 13.00 i 18.00

Kościół Parafialny w Wierzenicy, pw. św. Mikołaja

ul. Wierzenicka 12, Wierzenica, tel. 061 8 973 304

Wierzenica jest to wieś oddalona od Poznania o 17 km w kierunki północno - wschodnim. Nazwa pochodzi od starego imienia Wierzan. Pierwszą wzmiankę historyczną podaje "Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski". Parafia założona została w XIII wieku przy osadzeniu wsi na prawie średzkim. W roku 1510 kościół (podobnie jak dziś) był już pod wezwaniem św. Mikołaja. Ksiądz kanonik Stanisław Koziorowski podaje w swoim "Szematyźmie...", że drewniany dom boży pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku, tymczasem "Akta Wizytacji" Archidziekanatu Poznańskiego z 1778 roku odnośnie kościoła w Wierzenicy zaznaczają między innymi że "... nie stwierdzono kto go wybudował, jest cały z drewna, kryty gontami..". Tak więc do końca nie można ustalić daty budowy kościoła.

Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym, w głównym ołtarzu znajduje się unikalny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1636 roku. Do kościoła przylega grobowiec rodziny Cieszkowskich, gdzie pochowano m.in. Augusta Cieszkowskiego - wybitnego filozofa, ekonomistę, reformatora społecznego, twórcę tzw. filozofii czynu, współtwórcę polskiego mesjanizmu, patrona Akademii Rolniczej w Poznaniu. W Wierzenicy gościł kilkakrotnie Zygmunt Krasiński, ostatni z trzech wieszczów epoki romantyzmu.

www.cieszkowski.art.pl

www.dwor-wierzenica.pl

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Uzarzewie

ul. Akacjowa 7, Uzarzewo, tel. 061 8 172 372

Kościół Michała Archanioła leży w dolinie Cybiny, na niewysokim wzniesieniu. Wybudowany został w 1749 r. W 1869 r. dobudowano wieżę, a w 1900 r. zakrystię i murowaną kaplicę grobową Żychlińskich (ówczesnych właścicieli wsi). Wewnątrz znajdują się dwa barokowe ołtarze boczne z połowy XVIII wieku. Ciekawym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z drugiej połowy XVII wieku, z klęczącą postacią fundatorki i zachowanym fragmentem napisu fundacyjnego: ''Anna Młynarka''. Obok świątyni stoi późnoklasycystyczna plebania z połowy XIX wieku.

Na cmentarzu, przy drodze do Gortatowa, znajduje się zbiorowa mogiła Żydów, zmarłych lub zabitych w obozie pracy w Kobylnicy. Około 1 km na zachód od wsi, na skraju głębokiego jaru, znajdują się ślady średniowiecznego grodziska stożkowatego.

Szlak kajakowy Puszczy "Zielonka"


Projekt „Szlak Kajakowy Puszcza Zielonka” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.