Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Instytucje kultury


Rejestr Instytucji Kultury

Ośrodek Kultury


Ośrodek Kultury w Swarzędzu

ul. Poznańska 14

skr. poczt. 42

62-020 Swarzędz

tel. 61 65 10 219

biuro@ok-swarzedz.pl

Ośrodek Kultury w Swarzędzu jest organizatorem i koordynatorem większości przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy. Dzięki różnorodnym sekcjom swoje zainteresowania mogą w nim rozwijać uczestnicy w każdym wieku.

Szczegółowe informacje: www.ok-swarzedz.pl

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki


ul. Bramkowa 6, 62-020 Swarzędz

tel. 61 279 85 94,

administracja@muzeum-swarzedz.pl

www.muzeum-swarzedz.pl

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu


Biblioteka Publiczna w Swarzędzu

os. Czwartaków 1 (budynek Gimnazjum nr 3)

62-020 Swarzędz

tel. 061 8173 103, 8173 102

e-mail: biblio@biblioteka.swarzedz.pl

Szczegółowe informacje o działalności biblioteki, księgozbiorze i filiach: www.biblioteka.swarzedz.pl

Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta w Swarzędzu


Początki orkiestry w Swarzędzu sięgają 1946 roku, kiedy to powstała z inicjatywy Związku Harcerstwa Polskiego. Na stałe wrosła w pejzaż miasta. Mecenasem jest Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. W 1998 roku Orkiestra przekształciła się w Stowarzyszenie Kulturalne, które obecnie zrzesza 35 muzyków amatorów oraz 20 dziewcząt tworzących grupę choreograficzną. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki - od utworów sakralnych przez marszowe do rozrywkowych. Orkiestra bierze udział w wielu festiwalach i przeglądach, zdobywając cenne trofea.

KONTAKT:
Siedziba Stowarzyszenia Kulturalnego Orkiestra Dęta Swarzędz 62-020 ul. Piaski 4
www.orkiestraswarzedz.com.pl
email: s.k.o.d-a@wp.pl


Kapelmistrz Łukasz Gowarzewski, telefon: 694-858-026 lub 512-224-918
Prezes Janusz Walewski, telefon: 792-088-675
Wiceprezes Marcin Kąkolewski, telefon: 506-153-141

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa


Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa powstała w lutym 1996 r. Od początku istnienia jest związana ze Swarzędzkim Ośrodkiem Kultury. Muzycy orkiestry uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach, w tym m.in.:

- Trzykrotnie grali na Przystanku Woodstock /w roku 1998, 2002 i 2003/.

- W 1999 r. tworzyli oprawę Nabożeństwa Genesis na Polach Lednickich, podczas Apelu III Tysiąclecia.

- W latach 2005-2009 współtworzyli oprawę muzyczną największego, historycznego widowiska plenerowego "Oblężenie Malborka".

- W roku 2001 nagrali kasetę magnetofonową z muzyką celtycką dla Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego, a w roku 2006 i 2009 dwie płyty CD z własnym repertuarem dla potrzeb ogólnopolskich programów edukacyjnych. Obie płyty wydała Pracownia Pedagogiczna im. prof. Ryszarda Więckowskiego

- W 2012 r. Ośrodek Kultury wydał trzecią, folkowo - rockową płytę zatytułowaną "independent folk".

- W maja 2014 r. w Warszawie, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, jako orkiestra reprezentacyjna Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego zainaugurowała krajowy projekt Fleciki Polskie i Tarabany.

- Natomiast jesienią 2014 r. rozpoczęła realizację projektu "Muzyka Epoki Dojrzałości i Rozumu". Konsultantem naukowym tego projektu jest Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Orkiestrę założył Wojciech Wietrzyński.

Chór męski "Akord"


Na pomysł stworzenia chóru męskiego wpadł w roku 1958 starszy cechu Sylwester Rychlewski. Pierwszym dyrygentem chóru "Akord" był Kazimierz Antkowiak, w latach 1965-1967 batutę przejął Antoni Grochowalski, a potem ponownie aż do roku 1988 kierownictwo objął Kazimierz Antkowiak. Po jego śmierci dyrygentem została jego córka Jadwiga Maćkowiak, która kieruje chórem do dziś. Chór wykonuje utwory najwybitniejszych kompozytorów, od średniowiecza po muzykę współczesną. Swoim śpiewem chór nie tylko uświetnia wiele uroczystości miejskich, koncertuje także poza granicami gminy, a nawet kraju. Współpracuje z zaprzyjaźnionym chórem Concordia z Ronnenbergu w Niemczech, bierze udział w koncertach charytatywnych na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Chór jest również uczestnikiem licznych prestiżowych konkursów. Jednym z bardziej cenionych osiągnięć jest III miejsce w kategorii chórów męskich na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ventspils na Łotwie w 1990 roku. Wielkim sukcesem był także występ "Akordu" w polskim pawilonie na międzynarodowej wystawie EXPO 2000. Jednakże najbardziej niezapomnianym występem był koncert chóru na Placu Świętego Piotra w Rzymie w 24-rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Śpiew swarzędzkich chórzystów podziwiał wielotysięczny tłum zgromadzony na placu oraz widzowie włoskiej telewizji Rai Uno, która transmitowała cały koncert.

Zespół Regionalny "Olszyna"


Zespół Regionalny "Olszyna" powstał przy Ośrodku Kultury w Swarzędzu w roku 1995. Obecnie liczy 12 osób. Kultywuje tradycje i obrzędy regionalne. Animuje i współtworzy kulturę ludową. Posiada bardzo bogaty i urozmaicony repertuar: pieśni patriotyczne, żołnierskie, piosenki ludowe, biesiadne, satyryczne, a także wiersze, monologi, dialogi, scenki inscenizacyjne. Przygotowuje również oprawę wokalną do wielu gminnych uroczystości. Od niedawna dyrygentem i muzykiem jest Marek Rybak, który zastąpił zasłużoną Aniele Podolak. Zespół ma na swoim koncie już 58 pucharów, statuetek i dyplomów, zdobytych na różnych konkursach i przeglądach. Na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej pod patronatem Prezydenta Poznania "Olszyna" otrzymała wyróżnienie i zdobyła Nagrodę Publiczności. Występuje w całej Wielkopolsce dając około 50 koncertów rocznie.