Likwidacja źródeł niskiej emisji
Gmina Swarzędz zamierza również w 2024 r. dofinansować likwidację użytkowanych przez mieszkańców Gminy niskosprawnych urządzeń grzewczych opalanych węglem lub drewnem oraz zamontowanie proekologicznych systemów ogrzewania.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji powinny szczegółowo zapoznać się z treścią uchwały Rady Miejskiej w Swarzędzu nr LXXXII/855/2024 z dnia 30 stycznia 2024 r.
w sprawie zasad i trybu udzielenia dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Swarzędz na dofinansowanie likwidacji źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi. Treść Uchwały TUTAJ.
Warunkiem udzielenia dotacji będzie trwała likwidacja wszystkich urządzeń grzewczych na paliwo stałe, z wyjątkami wskazanymi poniżej:
a) gdy piece przedstawiają wysokie walory estetyczne lub są objęte ochroną konserwatora zabytków, pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym i pozostawienia jako element dekoracyjny;
b) w przypadku występowania kominka bez płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza, stanowiącego element dekoracyjny pomieszczenia mieszkalnego i niebędącego głównym źródłem zaopatrzenia w ciepło, pod warunkiem trwałego odłączenia kominka od przewodu kominowego i pozostawienia jako element dekoracyjny;
c) w przypadku występowania pieca lub kominka spełniającego wymogi ekoprojektu, pod warunkiem przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że urządzenie spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185.
Wysokość dotacji, w zależności od rodzaju planowanego przedsięwzięcia, może wynieść
100 % kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
- 10 000 zł w przypadku: podłączenia do sieci ciepłowniczej; montażu kotła gazowego kondensacyjnego, ogrzewania elektrycznego, kotła na pellet drzewny
o podwyższonym standardzie lub kotła zgazowującego drewno o podwyższonym standardzie;
- 12 000 zł w przypadku pompy ciepła spełniającej wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.
Nie udzielane są dotacje na kotły węglowe opalane ekogroszkiem.
Do ubiegania się o dotację uprawnione są podmioty, posiadające tytuł prawny do lokali lub budynków mieszkalnych, położonych w granicach administracyjnych Gminy Swarzędz. Stan prawny lokalu/budynku mieszkalnego, którego dotyczy wniosek, musi być w pełni uregulowany.
Wnioski można składać od 1 marca do 30 kwietnia 2024 roku (formularze dostępne na stronie TUTAJ od dnia 29 lutego br.).
Datą złożenia wniosku jest dzień jego wpływu do Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu. Wnioski dostarczone przed lub po wskazanym terminie nie będą podlegały ocenie.
Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski rozpatrywane będą wg kolejności wpływu do tut. Urzędu do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
Sposób i miejsce złożenia wniosku
Wnioskodawca składa pisemny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami:
a) Bezpośrednio w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu, przy ul. Rynek 1;
b) Bezpośrednio w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, przy ul. św. Marcina 1;
c) Korespondencyjnie na adres Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu, ul. Rynek 1, 62-020 Swarzędz;
d) Na adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /6a199bnmde/SkrytkaESP .
Uwaga! Nie będą rozpatrywane wnioski złożone za pośrednictwem poczty e-mail.
Sposób rozliczenia dotacji (dotyczy Wnioskodawców, z którymi zostaną podpisane umowy o dofinansowanie)
Dotacja udzielana będzie dla inwestycji, które zostaną zrealizowane do 31 października br. Termin złożenia formularza rozliczenia dotacji i dokumentów potwierdzających wykonanie prac upływa 15 listopada 2024 r.
/wos/