Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Przejazd z ul. Tabaki w ul. Stawną - GDDKiA przyjmuje argumenty burmistrza

31.10.23

Szanowni Państwo! Realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebudowa wiaduktu nad ul. Piaski w Swarzędzu jest powodem ogromnych utrudnień komunikacyjnych. Dałoby się je złagodzić, gdyby GDDKiA od początku przystała na proponowane przez burmistrza Swarzędza rozwiązanie, polegające na umożliwieniu ruchu samochodowego z ul. Tabaki w ul. Stawną.

Takie oczekiwania już od 2020 roku wielokrotnie kierowane były zarówno do projektanta tymczasowej (na czas przebudowy wiaduktu) organizacji ruchu, jak i do inwestora, jakim jest GDDKiA. Odmowy uzasadniano argumentując m.in. iż „nie ma możliwości dopuszczenia ruchu pojazdów na wprost z ul. Tabaki w kierunku ulicy Stawnej, gdyż takie rozwiązanie byłoby sprzeczne z warunkami wydanymi przez Wojewodę Wielkopolskiego na odstępstwo od warunków technicznych odnośnie zmniejszenia odległości między skrzyżowaniami drogi krajowej nr 92 z ulicą Stawną od skrzyżowania drogi krajowej nr 92 z ulicą Kirkora".

Po kolejnych, kilkukrotnych monitach, sytuacja zmieniła się dopiero pod koniec października br., po awaryjnym, niezwykle uciążliwym, wprowadzeniu ruchu wahadłowego na ul. Poznańskiej (dk nr 92) w rejonie remontowanego wiaduktu. W wyniku ostatnich rozmów burmistrza Mariana Szkudlarka z dyrektorem poznańskiego Oddziału GDDKiA ustalono, że Gmina Swarzędz w zastępstwie GDDKiA, pilnie wykona nowy projekt tymczasowej organizacji ruchu, który umożliwi przejazd samochodów z ul. Tabaki na wprost w ul. Stawną. Natychmiast po zatwierdzeniu tego, powstającego już projektu, organizacja ruchu zostanie zmieniona, co powinno w znacznym stopniu zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne spowodowane prowadzonym przez GDDKiA remontem wiaduktu. Jest szansa, że nastąpi to w ciągu kilku tygodni.

/umig/