Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

„Porozmawiajmy o Swarzędzu" - kolejna debata na temat współpracy samorządu, biznesu i nauki

19.04.23

Współpraca samorządu, biznesu i nauki była zasadniczym tematem drugiego spotkania w ramach cyklu „Porozmawiajmy o Swarzędzu", na które 18 kwietnia do hotelu Hampton by Hilton burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek zaprosił swarzędzkich przedsiębiorców oraz przedstawicieli świata nauki.

Zebrani mieli okazję uczestniczyć w niezwykle interesującym wykładzie prezesa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - prof. dra hab. Mariana Goryni z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ten wybitny ekonomista z wielką swadą przedstawił jakże aktualny dylemat dotyczący całej, 8-miliardowej ludzkości: jak kult wzrostu zastąpić kultem umiaru? I czy jest to w ogóle możliwe? - Bo nikt odpowiedzialny nie może mieć już wątpliwości, że na pewno niezbędne, wobec narastających wyzwań współczesności.

Drugi prelegent - rektor Politechniki Poznańskiej i mieszkaniec naszej gminy, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski - skupił się na przedstawieniu oferty tej znakomitej uczelni, oferty kierowanej również do przedstawicieli biznesu.

Burmistrz Marian Szkudlarek przekazał przedstawicielom małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z terenu gminy zebranym zaproszenie do uczestnictwa w powstającej właśnie Radzie Przedsiębiorczości Gminy Swarzędz. Rada ma się stać forum współpracy przedstawicieli organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w gminie Swarzędz, a wśród jej celów będzie m.in. doradztwo w zakresie zagadnień związanych z działalnością i rozwojem gospodarczym gminy Swarzędz, wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, działanie na rzecz aktywizacji lokalnego rynku pracy, oraz przedstawienie burmistrzowi stanowisk w sprawach związanych z sytuacją gospodarczą gminy Swarzędz.

Spotkanie było również okazją do prezentacji dwóch kolejnych swarzędzkich firm. Utal Sp. z o.o., która jest światowym liderem w produkcji tablic rejestracyjnych oraz systemowych rozwiązań powiązanych z ich wytwarzaniem i dystrybucją, przedstawiona została przez prezesa Jacka Wojciechowskiego. O fabryce R.Twinning &Company Sp. z o.o., która w ostatnim czasie stała się największą fabryką herbaty w Europie i obecnie dystrybuuje produkty Twinings ze Swarzędza do blisko 120 krajów na całym świecie, mówił natomiast jej dyrektor operacyjny, Marcin Gad.

/mw/

fot. Izabela Paprzycka