Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Burmistrz Marian Szkudlarek: 3000 dodatkowych miejsc w szkołach średnich na obszarze Metropolii Poznań

09.03.23

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań postanowiły, że w roku szkolnym 2023/2024 w szkołach średnich Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy. To dobra wiadomość dla znacznie wyższej niż zwykle liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys.  w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii, wśród nich Gmina Swarzędz.

- Będziemy mieli więcej miejsc dla swarzędzkich uczniów, którzy chcą kontynuować swoją naukę w liceach, technikach czy szkołach branżowych m.in. w Poznaniu - informuje burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek, pełniący również funkcję członka Zarządu Metropolii Poznań. - Od września tego roku będzie do dyspozycji dodatkowych 3000 miejsc w 100 dodatkowych oddziałach, z tego 70 oddziałów w liceach, 20 w technikach i 10 w szkołach branżowych - wyjaśnia.

Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. 21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat. Jednocześnie zarząd Metropolii zobowiązał się do końca roku 2023 opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030.

- Nie mogliśmy zostawić naszych mieszkańców w trudnej sytuacji. Nie jest prosto stworzyć tyle dodatkowych miejsc, dlatego dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. To przykład dobrej współpracy. Nie my stworzyliśmy ten problem, ale my możemy go rozwiązać - podkreśla burmistrz Marian Szkudlarek.

W efekcie decyzji Rady Metropolii Poznań możliwe było zgłoszenie w systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24: 12153 miejsc w Poznaniu, 1872 miejsc w powiecie poznańskim (łącznie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat bądź gmina), co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu.

/wpr, edu/

fot. Anna Skalska