Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

3,29 MLN PLN na przebudowę przejścia podziemnego przy dworcu kolejowym

02.02.23

To już kolejny projekt zwiększający funkcjonalność Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego (ZWP) w Swarzędzu (teren dworca PKP), dla którego Gmina Swarzędz otrzymała znaczne dofinansowanie. Tym razem w wysokości 3,29 mln zł środków UE w formie refundacji na dofinansowanie przebudowy przejścia podziemnego pod peronami dworca PKP w Swarzędzu.

Moment oficjalnego otwarcia inwestycji prezentowaliśmy TUTAJ

Przypomnijmy, że dotychczas ze środków UE zrealizowano po północnej stronie dworca perony autobusowe z drogami manewrowymi, parkingi typu P&R, parkingi B&R (które zamontowano również po stronie południowej), tablicę informacyjną (dynamiczną informację pasażerską) w ramach systemu ITS oraz po południowej stronie wybudowano system ścieżek rowerowych. Inwestycje te zostały zrealizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Dofinansowany projekt przebudowy przejścia jest inwestycją strategiczną i został pozytywnie oceniony, a więc spełnił wszystkie kryteria kwalifikujące przedsięwzięcie do dofinansowania. Oceny dokonali eksperci z Centrum Unijnych Projektów Transportowych - instytucji, która wspiera beneficjentów realizujących strategiczne projekty transportowe m.in. w perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Nasza inwestycja jest istotnym, strategicznym elementem węzła przesiadkowego zwiększającym jego funkcjonalność poprzez dostosowanie standardów użytkowych do współczesnych wymogów. Umożliwia szybkie, bezpieczne przemieszczanie się w obrębie węzła wszystkim użytkownikom (w tym os. niepełnosprawnym) w różnych celach podróży, zapewniając skorzystanie przez podróżnych z różnych form transportu: rower - samochód - kolej aglomeracyjna (metropolitalna) - autobus miejski. Inwestycja jest ważnym komponentem na rzecz rozwijania zrównoważonego systemu transportowego z preferencją dla transportu publicznego jako najbardziej wydajnego, tworzącym sieć węzłów przesiadkowych w obrębie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę przedsięwzięcia:

Nr Umowy o dofinansowanie:

Umowa nr POIS.11.04.00-00-0002/22 z 02.02.2023 r.

Dotujący/Instytucja pośrednicząca:

Centrum Unijnych Projektów Transportowych

Program:

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (środki z Funduszy Europejskich), Działanie 11.4 – Transport miejski (REACT – UE)

Projekt:

Rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej na terenie Gminy Swarzędz (etap III) – zwiększenie funkcjonalności Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego w Swarzędzu

Zakres:

przebudowa przejścia podziemnego dworca PKP  w Swarzędzu

Cel projektu:

stworzenie zrównoważonego systemu transportowego  i zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu publicznego w komunikacji ogółem poprzez wzrost funkcjonalności ZWP na terenie Swarzędza w wyniku przebudowy przejścia podziemnego w obszarze Dworca PKP i poprzez integrację systemów publicznego transportu Metropolii Poznań

Dofinansowanie:

3 290 000,00 zł

„Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19" )