Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Dostaliśmy 165.000 zł na działania z zakresu ekologii

16.09.22

W piątek, 16 września, burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał 3 umowy o udzieleniu pomocy finansowej na realizację zadań z zakresu edukacji ekologicznej oraz ochrony bioróżnorodności i świadczeń ekosystemowych. Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację tych zadań Gmina Swarzędz dostała dofinansowanie w wysokości ponad 165 tys. zł.

Przedsięwzięcia z zakresu Edukacji Ekologicznej będą realizowane na terenie Szkoły Podstawowej w Paczkowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. W ramach projektu pt. ZIELONA SZKOŁA - rozwój terenowej infrastruktury edukacyjnej w Szkołach Podstawowych w Paczkowie i Zalasewie, Gmina Swarzędz na terenie SP w Paczkowie zostanie przygotowany teren do realizacji lekcji plenerowych z zakresu ekologii i przyrody. Natomiast SP nr 2 w Zalasewie zostanie wyposażona w pracownię przyrodniczą oraz pomoce dydaktyczne zainstalowane w otoczeniu szkoły. W stworzonej ZIELONEJ SZKOLE odbywać się będą pełnowymiarowe zajęcia, dzięki którym uczniowie w sposób praktyczny zdobywać będą wiedzę i umiejętności w zakresie przyrody, recyklingu, orientacji w terenie oraz obsługi stacji meteorologicznej.

Drugi projekt z zakresu Edukacji Ekologicznej pt. Poczuj chemię do ekologii - warsztaty przyrodnicze w Szkole Podstawowej w Paczkowie, Gmina Swarzędz realizowany będzie na terenie SP w Paczkowie. Uczniowie tej szkoły wezmą aktywny udział w warsztatach - łącznie 64 jednogodzinnych zajęć. Zajęcia będą realizowane na trzech poziomach nauczania: klasy 1-3, 4-6 i 7-8. Dzieci będą wykonywać samodzielne eksperymenty, których celem jest popularyzacja nauki, promowanie postaw proekologicznych i pogłębianie wiedzy na temat nauk przyrodniczych.

Trzeci projekt, który otrzymał dofinansowanie dotyczy Zabiegów pielęgnacyjnych drzew i krzewów na terenie miasta i gminy Swarzędz. Przedsięwzięcie związane jest przede wszystkim z cięciami pielęgnacyjnymi wzdłuż pasów drogowych i na terenach placówek edukacyjnych. W ramach tego zadania usuwane będą również martwe gałęzie i konary stwarzające zagrożenie dla osób i mienia.

Wszystkie działania związane z dofinansowanymi projektami realizowane będą do końca roku.

/tl/

fot. Karolina Dziekan