Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Żywioł nie oszczędził Swarzędza...

23.06.21

Szanowni Państwo! Wczorajsze gwałtowne ulewy, które przeszły przez Polskę, również w gminie Swarzędz spowodowały wiele szkód i problemów. Tylko do godz. 20 nasze służby ratownicze przyjęły ponad 100 zgłoszeń - głównie w sprawie zalanych ulic, piwnic, garaży i aut.

W akcji ratowniczej uczestniczyli wszyscy swarzędzcy strażacy, wspomagani przez kolegów z sąsiednich jednostek m.in. w Kostrzynie, Pobiedziskach, Gowarzewie. Trzeba było wypompowywać wodę nie tylko z prywatnych posesji, ale też gminnych budynków, m.in. w Przedszkolu Zielona Półnutka oraz w szkołach podstawowych nr 1, 4 i 5, z piwnicy Ośrodka Pomocy Społecznej i w wielu innych miejscach. Żywioł spowodował również ogromne utrudnienia komunikacyjne - zalane zostały m.in. przejazdy pod wiaduktem w ul. Kirkora oraz na ul. Piaski pod drogą krajową nr 92, a skutki niszczycielskiej nawałnicy obrazują setki zdjęć, które od razu pojawiły się np. w mediach społecznościowych.

Do akcji ratowniczej natychmiast, poza strażakami, włączone zostały wszystkie służby - policja, straż miejska, pracownicy UMiG, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji. Wszystkim Państwu serdecznie dziękuję za pomoc w usuwaniu skutków żywiołu. Zmagać się będziemy z nimi jeszcze przez pewien czas, podobnie jak z pełną oceną wszystkich szkód.

Jak wynika z ostrzeżeń synoptyków - powinniśmy być cały czas przygotowani na możliwe, kolejne gwałtowne zjawiska pogodowe. Bardzo Państwa proszę o śledzenie komunikatów ostrzegawczych i stosowanie się do podawanych w nich zaleceń.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

* * *

Na zdjęciu: Sprzątanie po ulewie pod wiaduktem na ul. Piaski.