Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

XV Przyjaciel Wierzenicy

05.05.21

3 maja 2007 roku pierwszym Przyjacielem Wierzenicy został Stanisław Witecki. Od tamtego roku wyróżnienie redakcji „Wierzeniczeń", a od szeregu lat wspólnie z zarządem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego w Wierzonce, wręczane jest corocznie w wierzenickim kościele. Laureatką piętnastego 3 maja 2021 r. została śp. Ewa Strycka - redaktor naczelna „Wieści Akademickich" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).

Była osobą, dzięki której tematy powiązane z postacią Augusta Cieszkowskiego - patrona UPP oraz Ziemią Wierzenicką - wielokrotnie gościły na łamach „Wieści". Od 2009 do 2020 roku na łamach „Wieści" ukazało się wiele dziesiątek artykułów, szeregu autorów - w tym samej Ewy, związanych z szeroko pojętą tematyką Cieszkowskich. Kilka numerów w sposób szczególny nawiązywało do postaci hrabiego Augusta. Ten z 2014 r., w związku z 200. rocznicą urodzin Augusta Cieszkowskiego, w całości poświęcony był jego postaci. Za ten numer redakcja „Wieści Akademickich" została 10 stycznia 2015 r. uhonorowana nagrodą „Znak Dobra" konkursu dziennikarskiego im. Romy Brzezińskiej.

Obok redagowania „Wieści Akademickich" Ewa Strycka uczestniczyła w pracach Wydawnictwa UPP. Jej dziełem było opracowanie redakcyjne książek związanych z Augustem Cieszkowskim i Wierzenicą; Zapisane w pamięci­ (z Anną Zielińską-Krybus), Co po Auguście Cieszkowskim ? Spojrzenie po 120. latach. Wraz z Józefem Banaszakiem, Dariuszem T. Lebiodą zebrała, opracowała i przygotowała do druku wiersze w książce; August Cieszkowski ... i ziemia wierzenicka w poezji. W 2017 r. ukazała się opracowana przez nią publikacja; In memoriam ... Pamięci profesorów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pochowanych na miejscowym cmentarzu parafii św. Jana Marii Vianneya. Bardzo aktywnie uczestniczyła w pracach Komitetu obchodów 200. rocznicy urodzin Augusta Cieszkowskiego.

Po odczytaniu przez Ewę J. Buczyńską laudacji Władysław Strycki - ojciec śp. laureatki - odebrał drewnianą statuetkę św. Mikołaja z rąk Macieja Dominikowskiego - redaktora odpowiedzialnego „Wierzeniczeń" i Elżbiety Mazur - ubiegłorocznej laureatki. Dziękując za ten szczególny dowód pamięci o córce opowiedział jak bliską była jej Wierzenica i postać Augusta Cieszkowskiego.

Społeczność UPP reprezentowali przyjaciele laureatki: prof. Małgorzata Mańka, Anna Zielińska-Krybus - kierownik Wydawnictwa UPP oraz Lucyna Borowczyk - koleżanka z tegoż wydawnictwa, dr hab. Władysław Kusiak.

Na jednej z ławek pojawiła się tabliczka z nazwiskiem Ewy Stryckiej.

Ewa J. i Włodzimierz Buczyńscy

fot. W. Buczyński i W. Kusiak