Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Nie tylko nauką zdalną żyje uczeń

27.04.21

Pandemia SARS-COV2 znacznie ograniczyła aktywność wszystkich nas. W szczególny sposób ograniczyła działalność szkół. Szkoły  czasowo przechodzą na nauczanie zdalne, które daje możliwość kontynuowania realizacji programów nauczania bez narażanie dzieci i pracowników szkół na niebezpieczeństwo zachorowania na COVID19. Organizacja tego procesu jest ogromnym wyzwaniem, więc nauczyciele i wszystkie instytucje powołane do wspierania szkół szukają rozwiązań, które w zaistniałych warunkach umożliwią uczniom efektywną naukę. W Szkole Podstawowej nr 5 w Swarzędzu w czasie nauki zdalnej uczniowie korzystają z platformy Microsoft 365 i łączą się z zespołami klasowymi oraz nauczycielami przez TEAMS.   Organ prowadzący szkołę, Urząd Miasta i Gminy Swarzędz zapewnił wyposażenie sprzętowe dzieciom, których rodzice zgłaszali brak dostępu do komputera czy tabletu, dzięki którym możliwe byłoby uczestnictwo w zajęciach. Dzieci przeszły przyspieszony kurs samodzielności edukacyjnej. Z całą pewnością najbardziej spektakularny jest przyrost umiejętności cyfrowych, które stały się niezbędnym narzędziem zdobywania i prezentowania wiedzy.

Nie tylko nauką zdalną żyje uczeń. Nauczyciele w naszej szkole zachęcają uczniów do podejmowania dodatkowych form aktywności. Mimo utrudnień organizacyjnych uczniowie SP5  z powodzeniem biorą udział w licznych konkursach, projektach i akcjach charytatywnych. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie finalistów konkursu plastycznego "Swarzędz - miasto, w którym mieszkam" w kategoriach „Swarzędzkim szlakiem meblowym" oraz „Rozwój swarzędzkiego stolarstwa" oraz zajęli  I i II miejsce w II Poznańskim Turnieju Programistycznym Educathon - Programuj # na Marszalkowskiej". Wykazali się również pomysłowością i kreatywnością w akcji naukowej przedmiotów przyrodniczych „NAUKA, ale JAJA", której celem było zachęcenie uczniów do wyjścia z domu i wykonania pewnych zadań na świeżym powietrzu. Mimo tego, że aktualnie uczniowie nie przychodzą na zajęcia do szkoły, biblioteka szkolna organizuje dla nich nie tylko możliwość wypożyczania książek, ale też zachęca do udziału w konkursach, na razie w formie online.

Promocji zdrowego odżywiania służy prowadzona akcja pod hasłem ,,Wiem co jem". Zachęca ona uczniów do podjęcia wyzwania przygotowania zdrowego posiłku i podzielenia się pomysłem z innymi za pośrednictwem szkolnej strony internetowej. W czasie pandemii gabinet stomatologiczny działający w szkole jest dostępny dla uczniów.

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie. Edukacyjna Sieć Antysmogowa ( ESA). Jest to to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Nauczyciele upowszechniają wiedzę na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu. W ramach projektu ESA nasza szkoła została wyposażona w mierniki, oznaczające jakość powietrza, co umożliwia uczniom i nauczycielom bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności dla uczniów klas młodszych, uczęszczających na zajęcia stacjonarne poza okresami lockdownu. Od września  szkoła bierze udział w projekcie : „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo" oraz projekcie z UODO- „Twoje dane- twoja sprawa", które  budują  świadomość uczniów w zakresie ochrony danych osobowych.

We wczesnej edukacji dzieci grają na flażolecie melodie z Irlandii, Bretanii, Francji, Hiszpanii i Polski oraz utwory współczesnych kompozytorów pod okiem pana Wojciecha Wietrzyńskiego, animatora Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego i nauczycieli.

W celu urozmaicenia nauki zdalnej szkoła zaproponowała uczniom korzystanie z platformy Eduelo, dodatkowego narzędzia dla chętnych uczniów, które ma wspomóc proces nauczania i jednocześnie motywować do zdobywania dodatkowej wiedzy oraz sprawdzania swoich wiadomości. Na platformie uczniowie znajdują ciekawe animacje, filmy edukacyjne oraz testy i zadania.

Prowadzenie procesu nauczania i wychowania wymusza konieczność stałego szkolenia się kadr.  Dotychczas za cenne uchodziły te kursy i szkolenia, które odbywały się stacjonarnie. W obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Z pomocą przyszły webinaria i inne propozycje rozwoju zawodowego dla nauczycieli, przeprowadzane drogą online. Nauczyciele SP5 korzystają z platformy Szkolna24.pl i eTwinning, które wspomagają ich w podnoszeniu swoich kwalifikacji. Wiele z tych szkoleń wspomaga nauczycieli w prowadzeniu nauki zdalnej.

W tym roku szkolnym z budżetu gminy zakupiono nowoczesny sprzęt, który podniósł poziom wyposażenia szkoły na znacznie wyższy poziom. Osiem sal, w których uczą się najmłodsze dzieci ma teraz  wysokiej jakości monitory interaktywne AVTEK , które pełnią funkcję tablicy i monitora oraz mają wbudowany komputer. Są one nieocenioną pomocą w nauczaniu i przygotowywaniu atrakcyjnych form zajęć. W czasach, gdy  z powodu pandemii przyspieszył mocno proces wprowadzania technologii cyfrowych w nauczaniu, szkoła zyskała atrakcyjne narzędzia pracy na miarę obecnych potrzeb.

Przedłużający się czas izolacji i nauki zdalnej prowadzi do pojawiania się trudnych sytuacji, z którymi mierzyć się muszą dzieci i rodzice. Szkoła stara się być dla nich wsparciem. Na stronie internetowej szkoły, zarówno uczniowie jak i rodzice są na bieżąco informowani, z jakiej pomocy i kampanii mogą skorzystać w razie potrzeby. Dzieci objęte są opieką pedagogów, którzy często uczestniczą w lekcjach  wychowawczych, organizują  i koordynują akcje z zakresu pomocy psychologicznej dla uczniów. Organizacja nauki w tak trudnym czasie nie byłaby również możliwa bez wsparcia i pomocy rodziców.

Ewa Wieczorek i Elżbieta Cholewicka - Szkoła Podstawowa nr 5 w Swarzędzu