Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Konkurs Złota Żaba 2020/21: znamy zwycięzców!

12.04.21

Ogłoszone zostały wyniki „Złotej Żaby" - konkursu dla tych, którzy myślą nieszablonowo. W 28. edycji swarzędzkiego konkursu wzięło udział 3 310 uczniów klas VII i VIII w 172 szkołach w województwach: wielkopolskim i lubuskim.

W gronie nagrodzonych znalazło się sześcioro uczniów z miasta i gminy Swarzędz. Tytuł laureata w dziedzinie języka polskiego i literatury zdobył Paweł Majka z SP nr 2 w Zalasewie. Wyróżnienia w tej samej dziedzinie otrzymali: Maja Bałtaki  (SP z Oddziałami Dwujęzycznymi  Fundacji EKOS w Swarzędzu), Julia Nowak (SP nr 4 w Swarzędzu), a w dziedzinie matematyki: Jędrzej Szoszorek (SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy), Maria Hołubicka (SP nr 2 w Zalasewie) i Szymon Ławniczak (SP Fundacji EKOS). Opublikowana na stronie zlotazaba.pl lista laureatów i wyróżnionych liczy 80 nazwisk. O zajętym miejscu zdecydowała suma punktów za dwa etapy. Konkurs z matematyki wygrała Zuzanna Bocian, uczennica  SP nr 34 im. Wojska Polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Poznaniu. Miejsce drugie zajęło troje uczniów: Karol Pawlikowski z Publicznej SP Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu, Magdalena Siwek z SP nr 93 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Poznaniu oraz Stanisław Wojtysiak z SP nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Trzeci wynik uzyskała Wiktoria Łopatka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. Pierwsze miejsce z języka polskiego i literatury zajęła Anna Grzesiak, uczennica SP nr 2 im. Polski Niepodległej w Międzychodzie. Juliusz Korczyński ze Społecznej SP nr 3 „Dębinka" w Poznaniu uzyskał wynik drugi, a  trzeci - Andrzej Wachna z SP z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach.

Prestiżowe statuetki Złotej Żaby, dyplomy, nagrody rzeczowe (książki, sprzęt elektroniczny) i upominki od sponsorów laureaci i wyróżnieni odbiorą z rąk dyrektorów swoich szkół. Ze względu na sytuację epidemiczną nie mogła się odbyć tradycyjna uroczystość wręczenia nagród. Organizator „Złotej Żaby" - Fundacja Edukacji Społecznej EKOS przyznała też stypendia i zwolnienia z egzaminów dla laureatów i wyróżnionych, którzy podejmą naukę w jej szkołach[1].

Zwycięstwo ucznia to sukces także jego nauczyciela. Dlatego w  „Złotej Żabie"  nagradzani są nauczyciele laureatów najwyższych miejsc. Gratulacje i upominki otrzymają zatem nauczyciele matematyki: Adam Szewczyczak, Małgorzata Markowska, Kinga Kolczyńska-Przybycień, Dorota Musiała oraz poloniści: Renata Galas-Bakus, Magdalena Spychała-Reiss i Kamila Czaplicka.

Przy organizacji „Złotej Żaby" z Fundacją EKOS współpracuje kilkuset dyrektorów szkół i nauczycieli w szkołach. Konkurs wspierają i współfinansują jednostki samorządowe: Województwo Wielkopolskie, powiaty: poznański, kościański, szamotulski, miasta i gminy: Swarzędz, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Września. Nagrody sponsorują firmy: ENEA Operator, Biofarm, Terravita. Patronat medialny nad „Złotą Żabą" sprawuje Radio Poznań.


[1] W roku 2020 absolwenci LO z Oddziałami  Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu uzyskali drugi najwyższy wynik egzaminów  maturalnych w Wielkopolsce - Ranking Maturalny Perspektyw 2021: licea.perspektywy.pl. Wyniki egzaminów ósmoklasisty zdawanych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu także należą do najwyższych w województwie.