Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 100 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

14.08.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

 

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 14 sierpnia, na terenie gminy Swarzędz 174 osoby odbywają kwarantannę. Od minionego wtorku zatem liczba osób w kwarantannie wzrosła o 13. Na dzień dzisiejszy 131 osób (42 adresy) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 43 osoby (24 adresy) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 25 osób w kwarantannie to obywatele RP.

Na terenie naszej gminy obecnie notujemy 6 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 osoba przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium w Poznaniu, a 4 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 10 zakażonych koronawirusem mieszkańców gminy Swarzędz.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą ze środy, 12 sierpnia.

WIELKOPOLSKA. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory odnotowano 4.631 przypadków zakażeń koronawirusem (136 nowych przypadków od wtorku), w tym 212 osób zmarło (4 zgony od wtorku), a 3.046  wyzdrowiało. W sumie w Wielkopolsce na dzień dzisiejszy aktywnych przypadków mamy 1.373.

POLSKA. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wciąż rośnie. W piątek (14 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 832 kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2.

Nowe przypadki odnotowano w województwach: małopolskim (184), śląskim (160), mazowieckim (143), łódzkim (54), pomorskim (46), wielkopolskim (43), podkarpackim (39), podlaskim (31), opolskim (31), lubelskim (23), kujawsko-pomorskim (22), dolnośląskim (21), warmińsko-mazurskim (16), zachodniopomorskim (8), lubuskim (8) i świętokrzyskim (3).

Resort poinformował także niestety o 15 ofiarach śmiertelnych.

Wprowadzone (8 sierpnia br.) przez Ministerstwo Zdrowia obowiązujące regionalne restrykcje i obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów oraz lista powiatów (na bieżąco analizowana i aktualizowana) znajdują się na stronie Ministerstwa:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

To rozwiązane znane nam wcześniej z Włoch, gdzie restrykcje nie dotyczyły jednakowo całego kraju, a tylko jego części.Wiele ze stref znajduje się na terenach turystycznych, dlatego zwróćmy na nie szczególną uwagę.

Łącznie w Polsce odnotowano do tej pory 54.487 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1.884 osoby zmarły, a 37.961 osób wyzdrowiało. Aktywnych przypadków w naszym kraju jest 14.682.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już ponad 21,1 mln (wzrost od minionego wtorku o blisko milion,  zgonów - ok. 760 tys. (prawie 20 tys. zgonów od wtorku), ale cieszy fakt, że prawie 14 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Przypominam, że dla uniknięcia zakażenia powinniśmy unikać skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, często, starannie myć i odkażać ręce. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych. Mimo, że wakacyjny, urlopowy czas szczególnie sprzyja częstym wyjazdom i kontaktom towarzyskim, wykaż my się odpowiedzialnością i zachowajmy szczególną ostrożność.

 

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek