Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 34 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

10.04.20

Szanowni Państwo! Poniżej przedstawiam kolejne informacje związane z pandemią koronawirusa, zebrane po dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według porannych danych z piątku 10 kwietnia na terenie naszej gminy 44 osoby (30 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób (19 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań, o których informowałem w poprzednich komunikatach.

► Zwracam jednak Państwa uwagę, że w Polsce mamy 167 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - jak podało dziś rano Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 5742, a liczba ofiar - do 175. Te dane powinny być dla nas wszystkich przestrogą przed lekceważeniem zagrożenia.

► Uprzejmie przypominam, że wczoraj premier ogłosił nowe decyzje mające służyć ograniczeniu pandemii koronawirusa. Bardzo proszę o ich przestrzeganie. Najważnie punkty znajdą Państwo TUTAJ.

► Szanowni Państwo! Rząd wprowadził obowiązek używania maseczek ochronnych. Nie wszyscy mogli je kupić. Postanowiłem więc dodatkowo wspomóc swarzędzkich Seniorów, szczególnie zagrożnych koronawirusem. Jak już informowałem, każdy mieszkaniec gminy Swarzędz w wieku 65+ otrzyma w tych dniach maseczkę ochronną. Postaramy się zaraz po świętach przekazać je do Państwa skrzynek na listy, tak by do czwartku 16 kwietnia każdy Senior 65+ został zaopatrzony. Gdyby nie udało nam się do kogoś dotrzeć na czas, będziemy uzupełniać dystrybucję. Takich maseczek zamówiliśmy w swarzędzkich firmach (PIÓREX, CYBINA, BIZZARTO) ok. 9 tysięcy. Są do maseczki tzw. wielokrotnego użytku. Wymagają wyprania przed użytkowaniem. Należy je zakładać wychodząc z domu, poruszając się w przestrzeni publicznej. Takie maseczki są godną polecenia ochroną, oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu. Podkreślam równocześnie, że używanie takich maseczek nie daje pełnej ochrony przed koronawirusem i nie zwalnia z konieczności zachowania wszystkich innych metod ochrony.

Przy okazji warto pamiętać, że doraźnie, zamiast maseczki, do obowiązkowego zasłaniania ust i nosa użyć można np. chustkę lub szalik.

► Podjąłem decyzję, że od wtorku, 14 kwietnia zawieszony zostanie pobór opłat w Strefie Płatnego Parkowania, która zlokalizowana jest na swarzędzkim Rynku i pl. Niezłomnych. W związku z przedłużeniem przez rząd RP ograniczeń w przemieszczaniu się wynikających z wprowadzonego stanu epidemii COVID-19, a także mając na względzie dotychczasowe pozytywne nastawienie znaczącej części mieszkańców do wprowadzanych zaleceń, utrzymywanie płatnej strefy parkowania w centrum naszego miasta nie ma racjonalnego uzasadnienia. Przywrócenie opłat w strefie nastąpi nie wcześniej niż 04.05.2020 r. Dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju oraz decyzji władz centralnych o ewentualnym przedłużaniu aktualnie obowiązujących ograniczeń.

► Do odwołania obowiązuje zasada Zostańmy w domach. Wiem, że dla wielu z Państwa jest to trudne, muszę jednak prosić o zrozumienie i zastosowanie się do tej reguły. Dla wspólnego bezpieczeństwa spędźmy tę Wielkanoc w domach, w gronie najbliższych domowników.

► Szanowni Państwo, tegoroczne Święta Wielkanocne z pewnością będą inne niż do tej pory... Przyjmijcie jednak moje najserdeczniejsze życzenia - dużo zdrowia dla każdego z Państwa!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek