Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 32 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

08.04.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa, które przekazuję Państwu zaraz po zakończeniu dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

► Według danych otrzymanych z Sanepidu w środę 8 kwietnia w całym powiecie poznańskim (łącznie z Poznaniem) stwierdzono dotychczas 59 przypadków potwierdzonych zakażeń koronawirusem, a 2 kolejne są w trakcie weryfikacji. W gminie Swarzędz zanotowano dotychczas 2 przypadki zachorowań, o których informowałem w poprzednich komunikatach. Obecnie na terenie naszej gminy 41 osób (33 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 22 osoby odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji "kwarantanna domowa".

► Niestety, cały czas możemy spodziewać się następnych zachorowań. Od wczoraj w Wielkopolsce zanotowano 29 nowych zakażeń koronawirusem, a 152 osoby zakażone i siedem kolejnych ofiar śmiertelnych - to najnowszy ogólnopolski bilans zakażeń koronawirusem, podany przez Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii w Polsce odnotowano 5000 przypadków COVID-19. Dotychczas zmarło 136 pacjentów.

► Przytaczam te dane, aby przestrzec Państwa przed wszelkimi lekkomyślnymi zachowaniami. Pandemia przybiera na sile, musimy przestrzegać zaleceń i rygorów sanitarnych. Przypomina je choćby ten plakat informujący o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. Ponownie proszę o zapoznanie się z tymi informacjami i przekazanie ich innym.

► Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Ograniczmy również kontakty w gronie rodzinnym. Zrezygnujmy z odwiedzin, wizyt, wybierzmy inne, bezpieczne formy utrzymywania kontaktu. To zalecenie dotyczy także zbliżającej się Wielkanocy.

► Jako Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz chciałbym w tym miejscu przypomnieć o narzędziach jakimi obecnie dysponuję, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz. Jednocześnie zaznaczam, że uruchomienie kolejnych, mam nadzieję, że prostszych rozwiązań, będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu udogodnień przez rząd i Sejm RP. Oto nasza własna "Tarcza Antykryzysowa Gminy Swarzędz" - informacja o narzędziach, jakimi obecnie dysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz

► Do odwołania obowiązuje zasada Zostańmy w domach. Wiem, że dla wielu z Państwa jest to trudne, muszę jednak prosić o zrozumienie i zastosowanie się do tej reguły.

► Cała nasza gmina jest patrolowana przez policję i strażników miejskich. Patrolujący mogą nakładać kary na osoby łamiące obowiązujące zakazy i polecenia.

► Odpowiadając na pojawiające się pytania i prośby aby ponownie uruchomić targowisko w Swarzędzu, wyjaśniam, że w obecnym stanie epidemii obiekt ten nie spełnia wymogów sanitarnych i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa na razie musi być wyłączony z działalności handlowej.

► Jak już informowałem, systematycznie dezynfekujemy pojazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej, prowadzona jest także dezynfekcja przystanków i wiat. Poleciłem także dezynfekowanie innych miejsc w przestrzeni publicznej m.in. przejścia podziemnego pod torami kolejowymi na dworcu PKP, wind przy kładce nad ul. Poznańską, rejonów wejść do przychodni lekarskich, siedziby OPS i innych.

► Ośrodek Pomocy w Swarzędzu wspierany przez strażaków i strażników służy pomocą naszym mieszkańcom, którzy tego potrzebują. Przypominam aktualny komunikat OPS - zamieszczamy go TUTAJ.

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek