Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 24 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. Uwaga - nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd

31.03.20

Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. we wtorek 31 marca odbyliśmy kolejną wideokonferencję w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Oto aktualne informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem.

► Do godz. 12:00 nie zmieniły się dane, które podałem Państwu dzisiaj rano. We wtorek, 31 marca w naszej gminie nadal 107 osób (73 adresy) objętych jest kwarantanną domową. Liczby te zmieniły się od wczoraj, gdyż część osób zakończyła już obowiązkową kwarantannę, ale równocześnie niektóre osoby właśnie ją zaczęły. Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem. Jak już informowałem, osoba, która zachorowała to ratownik medyczny - przebywa na leczeniu w szpitalu w Poznaniu.

► Dziś, tj. we wtorek 31 marca premier przedstawił, nowe zdecydowania bardziej rygorystyczne od dotychczasowych, kroki podjęte przez rząd w celu ograniczenia pandemii. Informację o tych nowych obostrzeniach znajdą Państwo TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Bardzo proszę o zastosowanie się do wszystkich nowych zasad. W formie graficznej przedstawiamy je TUTAJ (za www.gazeta.pl)

► Cały czas obowiązują również ograniczenia wprowadzone przez rząd wcześniej. Kompletne zestawienie aktualnych zasad i ograniczeń zebrane zostało TUTAJ https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Ponownie dodam jeszcze mój osobisty apel: ograniczmy również kontakty w gronie rodzinnym. Zrezygnujmy z odwiedzin, wizyt, wybierzmy inne, bezpieczne formy utrzymywania kontaktu.

► Dla Państwa bezpieczeństwa apeluję również o ograniczenie wizyt na cmentarzach - komunalnym i wszystkich cmentarzach parafialnych na trenie naszej gminy. Proszę o zrozumienie - musimy unikać każdej okoliczności, w której bylibyśmy narażeni na przenoszenie koronawirusa.

► Proszę Państwa - każdego kolejnego dnia statystyki dla naszej gminy mogą się, niestety, pogorszyć. Dlatego każdy z nas musi stosować się do wszystkich zaleceń sanitarnych - to jedyna droga zminimalizowania ryzyka. Jak pokazują przykłady z innych krajów, wcześniej niż my dotkniętych pandemią, koronawirus szybko rozprzestrzenia się m.in. na skutek lekceważenia zalecanych ograniczeń w kontaktach interpersonalnych. Ilustruje to ten PLAKAT. Dlatego pamiętajmy: kto nie musi wychodzić - ZOSTAJE W DOMU.

► Proszę Państwa! Z całej Polski codziennie napływają coraz bardziej niepokojące dane. Dzisiaj wczesnym popołudniem w kraju mieliśmy już ponad 2130 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 31 zgonów z tego powodu. Zagrożenie koronawirusem jest więc cały czas coraz bardziej realne i, niestety, narasta. Przypominam zatem: każdy z nas musi stosować się do wszystkich zaleceń sanitarnych - to jedyna droga minimalizowania ryzyka. Bardzo Państwa o to proszę. Ograniczcie kontakty, zostańcie w domu!

► Przypominam, że wszystkie osoby objęte kwarantanną są pod stałym nadzorem policji. Patrole codziennie sprawdzają, czy osoby te nie opuszczają domów. Proszę mieszkańców podlegających obowiązkowej kwarantannie, aby korzystali ze specjalnie dla nich przygotowanej aplikacji, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych i którą można pobrać pod następujacym adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

W ten sposób pomożemy sobie i policjantom.

► Odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania proszę szukać przede wszystkim TUTAJ: https://www.gov.pl/web/koronawirus

► Aktualne pozostają informacje i zalecenia, które przekazałem Państwu w poprzednich komunikatach.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek

infografika pochodzi ze strony www.gazeta.pl