Swarzędzcy uczniowie odwiedzili Politechnikę Poznańską
W dniach 12 i 13 grudnia 2019 r. ósmoklasiści ze swarzędzkich szkół odwiedzili Politechnikę Poznańską. Wycieczka odbyła się w ramach organizowanego przez gminę Swarzędz, wspólnie z Powiatem Poznańskim i Uniwersytetem im. A. Mickiewicza, projektu „Mój zawód - moja przyszłość" mającego na celu wsparcie młodzieży z klas VII i VIII swarzędzkich szkół podstawowych w wyborze ścieżki zawodowej.
W ramach wizyty, chętni uczniowie spotkali się z wykładowcami i studentami Politechniki Poznańskiej i uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach prezentujących różne dziedziny nauki.
Młodzież zwiedziła między innymi najnowocześniejsze i unikatowe obserwatorium astronomiczne SkyLab, gdzie dzięki profesjonalnemu teleskopowi można obserwować krążące wokół Ziemi satelity i śmieci kosmiczne. Dla uczniów Skylab, który charakteryzuje się tak dużą dokładnością, że można dzięki niej zaobserwować obiekt o wielkości piksela z odległości jednego kilometra, stanowił nie lada atrakcję.
Wiele emocji wzbudziły również zajęcia w laboratorium wysokich napięć, gdzie uczniom została przybliżona tematyka związana z prądem i wyładowaniami elektrycznymi oraz w laboratorium Zakładu Odlewnictwa, gdzie ósmoklasiści własnoręcznie mogli przygotować każdy z etapów potrzebny do zrobienia odlewu.
Niezwykle ciekawy program zaprezentował również Zakład Tworzyw Sztucznych, gdzie uczniowie dowiedzieli się między innymi: skąd się bierze butelka i w jaki sposób ją przetwarzać. Prowadzący zajęcia poprzez pogawędkę i doświadczenia przekazali uczniom wiedzę związaną z: otrzymywaniem materiałów porowatych, metodami rozróżniania tworzyw i oznaczeniami tworzyw.
Natomiast, niesamowitą niespodziankę przygotowali dla naszych uczniów studenci z Koła Naukowego Studentów Budownictwa na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Owi pasjonaci współtworzą wiele ciekawych inicjatyw. W stosunku do swarzędzkiej młodzieży również wykazali się niezwykłymi pomysłami i zaprezentowali jej... betonowy kajak! Jak się okazało, ważący aż 107 kg kajak bez problemu utrzymuje się na wodzie!
Do niezapomnianych przeżyć uczniowie jednogłośnie zaliczyli również lot szybowcem. Możliwe było to dzięki zaprezentowanemu im symulatorowi. Każdy z uczniów mógł się więc poczuć jak prawdziwy pilot!
Reasumując, wizyta na Politechnice Poznańskiej na długo zagości w pamięci młodzieży i kto wie, może któryś z jej uczestników, zarażony bakcylem zawodu naukowca, za parę lat sam będzie prowadził na tej lub innej uczelni swoje eksperymenty?
/aw/