Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Od września Poznańska Kolej Metropolitalna zawita do Paczkowa

22.08.19

Przedstawiciele samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Poznania oraz Gminy Kostrzyn i Swarzędz podpisali dzisiaj porozumienie, które umożliwi uruchomienie od 2 września 2019 roku Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na odcinku Poznań Główny - Kostrzyn. Dzięki temu ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają pasażerowie wsiadający i wysiadający w Paczkowie.

Swarzędzki samorząd reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz - Marian Szkudlarek, a pozostałych partnerów PKM reprezentowali Wojciech Jankowiak - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - Starosta Poznański, Mariusz Wiśniewski - Zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz gospodarz, Burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn - Szymon Matysek.

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli również udział Barbara Czachura, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu oraz zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński.

Przypominamy, że Poznańska Kolej Metropolitalna to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Pierwsze pięć linii połączyło Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wągrowiec i Swarzędz z Poznaniem. Docelowo w stolicy Wielkopolski pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu odbywają się nawet co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły, pracy lub w innych celach.

To pierwsze wspólne tak duże przedsięwzięcie samorządów. Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie coraz większy, aby usprawniać ruch nie tylko w samej aglomeracji. Do 2021 roku aktywowane będą połączenia z Gniezna (jeszcze w tym roku), Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni (od 2020 roku).

/ms/

fot. Mariusz Szrajbrowski