Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

"Swarzędz na szlaku dziejów" - odc. I

14.05.18

W piątek, 11 maja 2018 r., w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbyła się premiera 1 części filmu „Swarzędz na szlaku dziejów”, który otwiera cykl pięciu odcinków o historii Swarzędza. Ten mini serial został zlecony przez Gminę Swarzędz Telewizji STK z okazji 380-lecia nadania praw miejskich.

Pierwsza część rozpoczyna się w czasach słowiańskich, w IX wieku, stąd tytuł „Od legendarnych początków do założenia miasta”.

Zamiarem twórców było, aby serial mógł być pomocą dydaktyczną w szkołach, na lekcjach wychowawczych lub historii, dlatego każdy z pięciu odcinków będzie trwał ok. 20 minut. Celem filmu, oprócz przekazania wiedzy historycznej, jest integracja społeczna rozwijającej się dynamicznie gminy i budowanie u mieszkańców, od najmłodszych lat, poczucia wspólnoty.

- Potrzebowaliśmy nowoczesnego środka wyrazu, który w przystępny i atrakcyjny sposób przekazałby wiedzę historyczną o Swarzędzu dzieciom i młodzieży – podkreśla burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. – Już teraz widać, że film spełnił swoje zadanie. Jego popularność w mediach społecznościowych przerosła nasze oczekiwania.

Pierwszy film, który przekrojowo obejmował historię Swarzędza - od czasów słowiańskich po wiek XX, po trzech tygodniach miał ok. 11 tysięcy wyświetleń, co na gminę liczącą 50 tys. mieszkańców jest liczbą imponującą. Natomiast pierwszy odcinek serialu historycznego, który jest bardziej szczegółowy, po piątkowej premierze, przez weekend, obejrzało ponad 2300 osób.

Na premierową emisję filmu, która odbyła się w nowoczesnej auli audiowizualnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Barbarą Czachurą oraz prezesem Telewizji STK Marcinem Jankowskim, zaprosili członków honorowego komitetu obchodów 380-lecia Swarzędza, dyrektorów swarzędzkich szkół, członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej, radnych Rady Miejskiej w Swarzędzu oraz, co najważniejsze – dzieci i młodzież szkolną.

Po projekcji, występujący w filmie swarzędzki historyk i regionalista – Antoni Kobza opowiedział o kulisach powstawania filmu oraz o naukowych źródłach, na podstawie których stworzono film.

Wydarzeniu towarzyszyła premiera internetowa w swarzędzkich mediach społecznościowych. Równocześnie film został opublikowany:

- na swarzędzkim profilu Facebook https://www.facebook.com/swarzedzpl/videos/1833333010043427/

- na stronie internetowej obchodów 380-lecia Swarzędza www.380.swarzedz.pl/filmy.html

- w swarzędzkim kanale Youtube https://youtu.be/UHHsE3dFKjA

Film emituje także swarzędzka Telewizja STK.

Premiera kolejnego odcinka została zaplanowana na 8 czerwca br. Druga część nosi tytuł "Założenie miasta i jego rozwój do II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 roku."

 

Marcin Młodziński

/fot. A. Pietrzak/