Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 116 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. 10 nowych przypadków zakażenia wśród naszych mieszkańców.

07.10.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► GMINA SWARZĘDZ. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała, że na terenie naszej gminy w okresie od 9 marca do środy, 7 października, zakażenie stwierdzono u 77 osób. Tak więc od minionego piatku przybyło 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Jak już informowaliśmy, do tej pory z powodu Covid-19 zmarła 1 osoba z naszej gminy. Obecnie notujemy 38 tzw. aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 2 osoby przebywają w szpitalu, a 35 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 38 zakażonych koronawirusem mieszkańców gminy Swarzędz.

Według porannych danych z środy, 7 października, na terenie gminy Swarzędz 340 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego piątku liczba osób w kwarantannie wzrosła o 111. Obecnie 301 osób (76 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 39 osób (25 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 63 osoby w kwarantannie to obywatele RP.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z wtorku, 6 października.

► WIELKOPOLSKA. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby w Wielkopolsce zakażenie potwierdzono u 242 osób, z czego prawie 100 w powiecie poznańskim. W szpitalu w Poznaniu zmarło 11 pacjentów zakażonych koronawirusem. W Wielkopolsce odnotowano dotąd 9.101 przypadków zakażenia. 341 osób zmarło, a 6.433 wyzdrowiało.

► POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, 7 października, o 3.003 nowych, potwierdzonych testami przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 75 kolejnych o pacjentów chorujących na COVID-19. Są to najwyższe dzienne liczby zakażeń i zgonów od początku pandemii koronawirusa.

Tym samym bilans epidemii w naszym kraju wzrósł do 107.319 zakażeń i 2792 zgonów. Wyzdrowiało w sumie 75 346. osób.

Liczba pacjentów z COVID-19, którzy przebywają w szpitalach, wzrosła do 4 tys. (to o 281 więcej niż wczoraj), z czego w najcięższym stanie są 283 osoby, które przebywają pod respiratorami (to o 20 więcej niż dzień wcześniej).

Kwarantanną objęto 145.873 osób, a nadzorem epidemiologicznym - 21.289.

„W ostatnich dniach w naszym kraju gwałtownie rośnie liczba zakażonych SARS-CoV-2. "Na tę chwilę nasz system zdrowia zabezpiecza sytuację pandemiczną, ale musimy sobie zdawać sprawę, że granice wydolności, przy tak dużym tempie dziennych zachorowań, będą testowane" - stwierdził we wtorek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 36 mln (ponad 2,5 mln od minionego piątku), zgonów - 1,054 mln. (ponad 42 tys. nowych od piątku), a ponad 27 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Powyższe dane potwierdzają, iż mamy do czynienia z wyraźnym nasileniem pandemii, która w coraz większym stopniu zagraża również mieszkańcom naszej gminy. Dlatego ponownie przypominam, że dla uniknięcia zakażenia powinniśmy unikać skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, często, starannie myć i odkażać ręce. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek