Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 108 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. 3 nowe przypadki Covid-19 w naszej gminie. Koronawirus w ZS nr 1 w Swarzędzu.

11.09.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► KORONAWIRUS W ZS NR 1 W SWARZĘDZU. Szanowni Państwo! Dzisiaj, tj. w piątek, 11 września, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała, iż w jednej ze swarzędzkich szkół stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem. Zakażona osoba jest pracownikiem administracyjnym. Na kwarantannę skierowano 8 osób. Osoba ta nie miała kontaktu z uczniami, szkoła nie została zamknięta - podała Cyryla Staszewska, rzecznik PSSE w Poznaniu.

Jak informuje zastępca burmistrza Swarzędza Tomasz Zwoliński, sprawa nie dotyczy żadnej ze szkół prowadzonych przez Gminę Swarzędz. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, iż zakażenie wykryto u osoby pracującej w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich.

► GMINA SWARZĘDZ. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała, że na terenie naszej gminy w okresie od 9 marca do czwartku, 10 września, zakażenie stwierdzono u 36 osób (3 nowe przypadki od minionego wtorku). Obecnie notujemy 11 tzw. aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 osoba przebywa w szpitalu, 8 w izolacji domowej, a 2 osoba w izolatorium. Do tej pory wyzdrowiało 25 zakażonych koronawirusem mieszkańców gminy Swarzędz.

Według porannych danych z piątku, 11 września, na terenie gminy Swarzędz 176 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku liczba osób w kwarantannie wzrosła o 41. Obecnie 128 osób (44 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 38 osób (20 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 24 osoby w kwarantannie to obywatele RP.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 10 września.

► WIELKOPOLSKA. We wtorek, 8 września, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 kolejnych zakażeniach koronawirusem w Wielkopolsce. O początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 6.230 przypadków zakażeń koronawirusem. 238 osób zmarło, a 4.945 wyzdrowiało.

► POLSKA. W piątek, 1 września  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 10 osób. Tym samym liczba zakażeń odnotowanych w kraju od początku pandemii wzrosła do 73.043, a ofiar śmiertelnych do 2.169. Wyzdrowiało 58.848  osób.

MZ podaje, że obecnie w szpitalach przebywa 1.957 pacjentów z COVID-19, z czego 82 pod respiratorami. Kwarantanną są objęte 86.892 osoby, a 7.090 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 28,3 mln (wzrost od minionego wtorku o blisko 852 tys., zgonów - 814 tys. (17,2 tys. nowych od wtorku), a 20,4 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Ponownie przypominam, że dla uniknięcia zakażenia powinniśmy unikać skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, często, starannie myć i odkażać ręce. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek