Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 104 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

28.08.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 28 sierpnia, na terenie gminy Swarzędz 188 osób odbywa kwarantannę. Od minionego wtorku liczba osób w kwarantannie wzrosła o 7. 135 osób (53 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 53 osoby (20 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 52 osoby w kwarantannie to obywatele RP.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała, że na terenie naszej gminy w okresie od 9 marca do 26 sierpnia zakażenie stwierdzono u 25 osób. Obecnie notujemy 13 tzw. aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 osoba przebywa w szpitalu, a 12 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 12 zakażonych koronawirusem mieszkańców gminy Swarzędz.

► POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z środy, 26 sierpnia. Bardziej aktualnych PSSE dotychczas (godz. 12:00 w piątek, 28 sierpnia) nie podała.

► WIELKOPOLSKA. W piątek, 28 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 92 nowych zakażeniach koronawirusem w naszym województwie. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 5.505 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 1.684 to przypadki aktywne. 221 osób zmarło, a 3.600 wyzdrowiało.

► POLSKA. Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, 28 sierpnia, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 791 osób. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 65.480 osób. Zmarło 2.018 zakażonych, a 44.785 pacjentów wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już ponad 24,6 mln (wzrost od minionego wtorku o ok. 900 tys.,  zgonów - ponad 836 tys. (19 tys. nowych od wtorku), a ponad 17 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO. Szanowni Państwo! 1 września nastąpi rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. Uczniowie wracają do swoich szkół i rozpoczynają edukację w formie stacjonarnej. Przedszkola, choć rozpoczęły już działalność 18 maja 2020 r., to od 1 września będą musiały zmierzyć się z dużo większą liczbą dzieci uczęszczających do placówki. Sytuacja spowodowana pandemią to ogromne wyzwanie dla  wszystkich. Ważnym aspektem jest zapewnienie dzieciom w przedszkolach i uczniom w szkołach stabilizacji i bezpieczeństwa od 1 września 2020 r., jednocześnie zgodnej z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym wprowadziliśmy zmiany w dotychczasowej działalności przedszkoli i szkół. Szczegółowe informacje na ten temat podajemy TUTAJ.

► Życząc Państwu udanego, zdrowego weekendu przypominam, że powinniśmy unikać skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, często, starannie myć i odkażać ręce. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych. Wykażmy się odpowiedzialnością zachowując szczególną ostrożność.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek