Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 101 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

18.08.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku, 18 sierpnia, na terenie gminy Swarzędz 176 osób odbywa kwarantannę. Od minionego piatku zatem liczba osób w kwarantannie wzrosła o 2. Na dzień dzisiejszy 142 osoby (52 adresy) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 34 osoby (15 adresów) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 33 osoby w kwarantannie to obywatele RP.

Na terenie naszej gminy obecnie notujemy 6 aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem. 1 osoba przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium w Poznaniu, a 4 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 12 zakażonych koronawirusem mieszkańców gminy Swarzędz.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z poniedziałku, 17 sierpnia.

► WIELKOPOLSKA.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 4815 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 1411 to przypadki aktywne. 215 osób zmarło, a 3189 wyzdrowiało.

►POLSKA. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowszy raport dotyczący wzrostu zachorowań na COVID-19 w Polsce. 18 sierpnia 2020 roku potwierdzono 597 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Nowe przypadki zachorowań dotyczą województw: małopolskiego (130), śląskiego (85), mazowieckiego (62), pomorskiego (51), łódzkiego (48), wielkopolskiego (42), podkarpackiego (39), dolnośląskiego (33), lubelskiego (19), kujawsko-pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (16), opolskiego (15), lubuskiego (14), podlaskiego (10), warmińsko-mazurskiego (8) i świętokrzyskiego (8) - informuje resort.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci 11 osób.

Obowiązujące w naszym kraju regionalne restrykcje i obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów oraz lista powiatów (na bieżąco analizowana i aktualizowana) znajdują się na stronie Ministerstwa. Zwróćmy uwagę, że wiele ze stref znajduje się na terenach turystycznych, mając to na względzie podczas wakacyjnych wyjazdów. Panujące w tych regionach zasady i ograniczenia znajdują się m.in. tutaj:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Łącznie w Polsce odnotowano do tej pory 57.876 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1.896 osób zmarło, a 39.643 osób wyzdrowiało. Aktywnych przypadków w naszym kraju jest 15.751.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już ponad 22 mln (wzrost od minionego wtorku o blisko milion,  zgonów – ok. 778 tys. (prawie 18 tys. zgonów od piątku), ale cieszy fakt, że prawie 14,8 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Przypominam, że dla uniknięcia zakażenia powinniśmy unikać skupisk ludzkich, zachowywać dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, często, starannie myć i odkażać ręce. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych. Wakacyjny czas szczególnie sprzyja częstym wyjazdom i kontaktom towarzyskim, wykażmy się zatem odpowiedzialnością zachowując szczególną ostrożność.

 

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek