Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 98 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. 15 przypadek zakażenia w naszej gminie.

07.08.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 7 sierpnia, na terenie gminy Swarzędz 145 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku liczba osób w kwarantannie zmalała o 24. Obecnie 106 osób (40 adresów) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 39 osób (21 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas za wschodniej zagranicy, a 14 osób w kwarantannie to obywatele RP.

Niestety, wczoraj otrzymalismy informację o kolejnym, 15. już przypadku zakażenia wśród mieszkańców naszej gminy. Obecnie 1 osoba przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium w Poznaniu, a 3 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 10 zakażonych koronawirusem mieszkańców naszej gminy, ale nadal mamy 5 aktywnych przypadków.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 6 sierpnia.

► WIELKOPOLSKA. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory odnotowano 4.276 przypadków zakażeń koronawirusem (535 nowe od wtorku), w tym 203 osób zmarło (3 kolejne zgony od wtorku), a 2.830 wyzdrowiało. Większość nowych zachorowań z ostatnich dni stwierdzono w powiecie ostrzeszowskim.

►POLSKA. W piątek (7 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych, potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce. Nowe przypadki dotyczą: 259 osób z woj. śląskiego, 144 osób z woj. małopolskiego, 104 osób z woj. mazowieckiego, 46 osób z woj. łódzkiego, 46 osób z woj. wielkopolskiego, 41 osób z woj. pomorskiego, 35 osób z woj. podkarpackiego, 26 osób z woj. opolskiego, 22 osób z woj. dolnośląskiego, 21 osób z woj. lubuskiego, 17 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 14 osób z woj. zachodniopomorskiego, 11 osób z woj. świętokrzyskiego, ośmiu osób z woj. kujawsko-pomorskiego i jednej osoby z woj. podlaskiego.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od wczoraj zmarło trzynaście kolejnych osób zakażonych koronawirusem: w Poznaniu zmarł 78-latek, w Tychach 80-latek, w Gliwicach 77-latek, w Zduńskiej-Woli zmarł 56-latek, w Łodzi 71-latka, w Warszawie 86-latka, we Wrocławiu 85-latek, w Krakowie trzy osoby - dwaj mężczyźni w wieku 84 i 92 lat oraz 90-letnia kobieta, w Białymstoku 78-latka, w Łańcucie 64-latka, a w Kędzierzynie-Koźlu 73-latek.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie od soboty 8 sierpnia nowych restrykcji i ograniczeń głównie w 19 powiatach, w których wzrosły liczby zakażonych osób. Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów oraz lista powiatów znajdują się na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen

Łącznie w Polsce odnotowano do tej pory 50.324 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1.787 osoby zmarły (49 zgonów od wtorku), a 35.642 osób wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już prawie 19,3 mln (wzrost od minionego wtorku o blisko milion,  zgonów - ponad 718 tys. (ponad 20 tys. zgonów od wtorku), a blisko 12,4 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Zwróćmy uwagę na rosnącą dzienną liczbę zachorowań na COVID-19 w ostatnim tygodniu i na fakt, że wcześniej nie odnotowano tak wielu zakażeń w naszym kraju. Ponownie przypominam więc, że dla uniknięcia zakażenia bardzo ważna jest prewencja - unikanie skupisk ludzkich, zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa, częste, staranne mycie i odkażanie rąk. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek