Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 97 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. 14 przypadek zakażenia w gminie Swarzędz. Bądźmy ostrożni!

05.08.20

Szanowni Państwo! Wczoraj, 4 sierpnia, wśród mieszkańców naszej gminy stwierdzono kolejny, już 14. przypadek zachorowania z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Tak więc w ciągu zaledwie półtora tygodnia zachorowały 4 osoby, a od początku pandemii - łącznie 14. Istnieje więc realna obawa, że i u nas może pojawić się większe ognisko choroby, jak np. w powiecie ostrzeszowskim.

Według porannych danych z dnia dzisiejszego na terenie gminy Swarzędz 161 osób odbywa kwarantannę. W większości są to przybysze z Ukrainy (zobowiązani do odbycia kwarantanny po przyjeździe do naszego kraju), ale 17 osób to swarzędzanie - obywatele RP. Spośród osób zakażonych 1 przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium w Poznaniu, a 2 leczone są w izolacji domowej. Wszystkim życzymy zdrowia!

BĄDŹMY OSTROŻNI! Szanowni Państwo, 4 kolejne w ostatnich dniach przypadki zachorowań w naszej gminie oraz doniesienia z różnych stron Polski, jak i z całego świata, wyraźnie pokazują, że pandemia nie ustępuje, a epidemiolodzy przestrzegają przed jej drugą falą, która może być znacznie groźniejsza.

Zwróćmy uwagę, że podczas gdy w Polsce następuje znoszenie ograniczeń sanitarnych, władze innych krajów na powrót je wprowadzają. Tymczasem, powtarzam, nie widzimy u nas „wypłaszczania się" krzywej zachorowań, jak to oczekiwał i obiecywał minister zdrowia Łukasz Szumowski, ani tego, że latem wirus jest mniej groźny, jak na przedwyborczych wiecach zapewniał premier Mateusz Morawiecki. W całej Polsce rośnie liczba zachorowań na Covid-19,  szczególnie groźnych dla osób starszych i osłabionych innymi chorobami.

Z licznych wypowiedzi lekarzy epidemiologów wynika, że koronawirus pozostaje groźny, a znoszenie rygorów sanitarnych sprzyja jego rozprzestrzenianiu się. Lekarze nadal nie dysponują w pełni skutecznymi metodami leczenia, a prowadzone prace nad szczepionką dalekie są od ukończenia.

W tej sytuacji pozostaje nam głównie staranne przestrzeganie powszechnie zalecanych zasad sanitarnych. Ponownie przypominam, że dla uniknięcia zakażenia bardzo ważne jest unikanie skupisk ludzkich, zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa, częste, staranne mycie i odkażanie rąk.

Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych. Nie ignorujmy zaleceń lekarzy, nie zwracajmy uwagi na szerzące się teorie spiskowe, nie ufajmy pseudonaukowym argumentom podawanym przez  tzw. ruch antyszczepionkowy. W tej trudnej sytuacji wszyscy powinniśmy postępować racjonalnie i odpowiedzialnie. Bardzo Państwa o to proszę.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek