Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 96 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz - 13 przypadek zakażenia w naszej gminie.

04.08.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku, 4 sierpnia, na terenie gminy Swarzędz 169 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego piątku liczba osób w kwarantannie zmalała o 20. Obecnie 128 osób (47 adresów) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 41 osób (23 adresy) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas z zagranicy, a 9 osób w kwarantannie to obywatele RP.

Niestety, wczoraj otrzymalismy informację o kolejnym, 13. już przypadku zakażenia wśród mieszkańców naszej gminy. Obecnie 1 osoba przebywa w szpitalu, 1 w izolatorium w Poznaniu, a 1 w izolacji domowej. Do tej pory wyzdrowiało 10 zakażonych koronawirusem mieszkańców naszej gminy.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z poniedziałku, 3 sierpnia.

► WIELKOPOLSKA. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniej doby w Wielkopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 95 osób. Do tej pory odnotowano 3.741 przypadków zakażeń koronawirusem (303 nowe od piątku), w tym 200 osób zmarło (2 kolejne zgony od piątku), a 2.766 wyzdrowiało.

Większość nowych zachorowań z ostatnich dni stwierdzono w powiecie ostrzeszowskim. Największe ognisko choroby wykryto tam w dużym zakładzie pracy na terenie gminy Mikstat (chodzi o zakład drobiarski znajdujący się w pobliżu granicy z powiatem ostrowskim, gdzie także przybyło zakażeń koronawirusem).

►POLSKA. We wtorek (4 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą m.in. 222 osób z woj. śląskiego, 94 osób z woj. wielkopolskiego, 88 osób z woj. małopolskiego, 49 osób z woj. mazowieckiego, 47 osób z woj. dolnośląskiego, 41 osób z woj. podkarpackiego, 39 osób z woj. łódzkiego, 26 osób z woj. świętokrzyskiego, 17 osób z woj. pomorskiego, 15 osób z woj. podlaskiego, 15 osób z woj. zachodniopomorskiego.

Zwróćmy uwagę na rosnącą dzienną liczbę zachorowań na COVID-19 w ostatnim tygodniu:

  • wtorek, 28 lipca - 502 przypadki zakażenia,
  • środa, 29 lipca - 512 przypadków,
  • czwartek, 30 lipca - 615 przypadków,
  • piątek, 31 lipca - 657 przypadków,
  • sobota, 1 sierpnia - 658 przypadków,
  • niedziela, 2 sierpnia - 548 przypadków,
  • poniedziałek, 3 sierpnia - 575 przypadków.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od wczoraj zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem: 83-latek w Krakowie, 90-letnia kobieta w Raciborzu, 78-letni mężczyzna w Gliwicach, 60-latek w Łańcucie, 87-latka w Przemyślu oraz 91-letni mężczyzna w Poznaniu.

Łącznie w Polsce odnotowano do tej pory 48.149 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1.738 osoby zmarły (22 zgony od piątku), a 35.056 osób wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń wynosi już prawie 18,5 mln (wzrost od minionego piątku o blisko milion,  zgonów - 697 tys. (20 tys. zgonów od piątku), a 11,7 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Ponownie przypominam, że dla uniknięcia zakażenia bardzo ważne jest unikanie skupisk ludzkich, zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa, częste, staranne mycie i odkażanie rąk. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek