Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 91 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

17.07.20

Szanowni Państwo! Wzorem wielu ostatnich tygodni przekazuję poniżej aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 17 lipca, na terenie naszej gminy 143 osoby odbywają kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku (14 lipca) liczba osób w kwarantannie wzrosła o 10. Obecnie 107 osób (34 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 36 osób (25 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas z zagranicy.

Do tej pory z powodu zakażenia koronawirusem zachorowało 10 mieszkańców naszej gminy, wszyscy już wyzdrowieli i nie mamy informacji o nowych zachorowaniach.

DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM! Swarzędzka firma DRAMERS S.A., mająca swą siedzibę w Rabowicach, od lat zajmuje się produkcją wyrobów kosmetycznych, a także chemii gospodarczej. W jej ofercie są również środki do dezynfekcji, w ostatnim czasie ogromnie potrzebne z uwagi na pandemię koronawirusa. W piątek, 17 lipca przedstawicielki tej firmy odwiedził swarzędzki ratusz przywożąc w darze sporą porcję takich preparatów. Przekażemy je do wykorzystania w gminnych przedszkolach i żłobku, bardzo się przydadzą. Dziękujemy z hojny gest!

► POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 16 lipca.

► WIELKOPOLSKA. Ministerstwo Zdrowia informuje o 46 nowych przypadkach koronawirusa w Wielkopolsce w ciągu ostatniej doby. Zakażenie wykryto w:

- powiecie ostrzeszowskim (14 osób)

- powiecie kępińskim (9)

- Poznaniu (6)

- powiecie poznańskim (4)

- powiecie ostrowskim (3)

- powiatach jarocińskim, tureckim oraz w Kaliszu (po 2 przypadki)

- powiatach rawickim, krotoszyńskim, pleszewskim i czarnkowsko-trzcianeckim (po 1 przypadku).

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 3.388 przypadków (86 nowych od minionego wtorku). Zmarło 190 osób (4 zgony od wtorku), a wyzdrowiały 2.324 osoby.

► POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (17 lipca) o 353 nowych, potwierdzonych zakażeniach SARS-CoV-2 w Polsce. Nowe przypadki dotyczą m.in. 86 osób z woj. śląskiego, 70 z małopolskiego, 46 osób z woj. wielkopolskiego, 36 z mazowieckiego, 30 z łódzkiego, 18 z podkarpackiego, 17 z lubuskiego, 11 z lubelskiego oraz 10 z świętokrzyskiego.

Liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 39.407 (950 nowych przypadków od wtorku, 14 lipca).

Resort zdrowia przekazał też, że z powodu COVID-19 zmarło od wczoraj kolejnych osiem osób: w Poznaniu 89-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 54 i 82 lat (wszyscy byli mieszkańcami powiatu ostrzeszowskiego), w Raciborzu zmarła 75-latka, w Gliwicach 66-latek, w Siedlcach 89-latka, w Radomsku 89-latek, a w Zgierzu 79-latek.

Od początku epidemii zmarło 1612 osób (54 nowe zgony od minionego wtorku).

W całej Polsce w szpitalach z powodu COVID-19 przebywają 1.604 osoby. Pod respiratorem jest 71 chorych. Kwarantanną objęto obecnie 86.073 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9.627.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła  już do 13,77 mln  (wzrost od wtorku, 14 lipca o ponad 0,7 mln), zgonów - 593 tys. (ponad 35 tys. nowych od wtorku), a 8,3 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Dane napływające z całego świata nie pozostawiają wątpliwości - pandemia koronawirusa nie ustępuje. Rośnie liczba zachorowań i zgonów. Nadal nie ma szczepionki, ani w pełni skutecznych leków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - unikanie skupisk ludzkich, zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa, częste, staranne mycie i odkażanie rąk. Pamiętajmy o tym, chrońmy zdrowie własne i innych.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek