Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 89 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

10.07.20

Szanowni Państwo! Życząc wszystkim zdrowia, udanego weekendu oraz rekordowej frekwencji podczas niedzielnej II tury wyborów prezydenckich, przedstawiam najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 10 lipca, na terenie naszej gminy 104 osoby odbywają kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku (7 lipca) liczba osób w kwarantannie wzrosła o 5. Obecnie 87 osób (29 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 17 osób (9 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły do nas z zagranicy. Do tej pory z powodu zakażenia koronawirusem zachorowało 10 mieszkańców naszej gminy, wszyscy już wyzdrowieli i nie mamy informacji o nowych zachorowaniach

► POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 9 lipca.

Szanowni Państwo! Poznański Sanepid poinformował o pomyłce dotyczącej przyczyn śmierci 99-letniej mieszkanki domu seniora w Puszczykowie. Kobieta ta nie zmarła z powodu koronawirusa. Wynik testu był błędny. Decyzją Sanepidu około 70 osób (z domu seniora oraz ze szpitala w Puszczykowie ) zwolnionych zostało z kwarantanny.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce dotychczas odnotowano 3.093 przypadki zakażenia koronawirusem (68 nowych od wtorku, 7 lipca), w tym 182 osoby zmarły (3 nowe zgony od minionego wtorku). Jak informuje rzecznik wojewody wielkopolskiego w poznańskim wielospecjalistycznym szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarli: 81-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kępińskiego, 70-letnia kobieta, mieszkanka powiatu ostrzeszowskiego i 85-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kępińskiego.

POLSKA. Dzisiaj (piątek, 10 lipca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 265 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 11 osób. W sumie w kraju odnotowano dotychczas 37.216 zakażeń SARS-CoV-2 (804 nowe od minionego wtorku), z czego 1.562 osoby zmarły (34 od wtorku).

Nowe, podane dzisiaj przypadki zakażenia koronawirusem w  odnotowano w województwach: śląskim - 88 osób, lubuskim - 25, mazowieckim - 23, małopolskim - 19, wielkopolskim - 17, łódzkim - 16, podkarpackim - 16, dolnośląskim - 13, lubelskim - 13, opolskim - 9, pomorskim - 9, zachodniopomorskim - 8, świętokrzyskim - 4, podlaskim - 2, warmińsko-mazurskim - 2 i kujawsko-pomorskim - 1.

Dotychczas wyzdrowiało już 26.048 pacjentów dotkniętych COVID-19. Aktualnie w szpitalach przebywa 1.597 osób zakażonych wirusem SARS-CoV- 2, z czego pod respiratorem znajduje się 66 chorych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Kwarantanną objętych jest 86.712 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 21.754.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła  już do 12,4 mln  (wzrost od wtorku, 7 lipca o ok. 700 tys.), zgonów - 558 tys. (ponad 17  tys. nowych od wtorku), a 7,24 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, nie narażajmy siebie i innych na ryzyko zachorowania.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek