Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 87 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz. Koronawirus stwierdzony u pracownika swarzędzkiej firmy

03.07.20

Szanowni Państwo! Życząc Państwu udanego, zdrowego weekendu informuję, że cały czas pracuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 3 lipca, na terenie naszej gminy 100 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku (30 czerwca) liczba osób w kwarantannie wzrosła o 20. Obecnie 85 osób (22 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 15 osób (9 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji. Do tej pory z powodu zakażenia koronawirusem zachorowało 10 mieszkańców naszej gminy, na szczęście wszyscy już wyzdrowieli.

Szanowni Państwo! Dzisiaj rano otrzymaliśmy nieoficjalną informację o potwierdzonym przypadku koronawirusa w jednej z firm (R. TWINING AND COMPANY SP. Z O.O.) działających przy ul. Rabowickiej. Jak się dowiedziałem, zatrudnieni tam pracownicy zostali poddani procedurom sanitarnym i badaniom. Wczesnym popołudniem otrzymaliśmy z tej firmy oficjalny komunikat. Czytamy w nim m.in.: „W dniu wczorajszym - 2 lipca 2020 kierownictwo (...) otrzymało informację o pierwszym  przypadku zakażenia wirusem Covid-19. Zarażona osoba nie pochodzi z terenu gminy Swarzędz. Miała kontakt z chorym członkiem swojej rodziny. Ostatnio w pracy była obecna w piątek 26 czerwca. Chorobę przechodzi bezobjawowo.

Po otrzymaniu informacji kierownictwo firmy natychmiast skontaktowało się z SANEPID-em i zastosowało się do obowiązujących procedur:

- zidentyfikowani zostali pracownicy mający bezpośredni kontakt z osobą zarażoną zgodnie z kryteriami wskazanymi  przez SANEPID. Wszyscy przebywają w swoich domach czekając na kontakt ze strony SANEPID-u.

- w dniu dzisiejszym - piątek 3 lipca - kierownictwo prewencyjnie zleciło dezynfekcję całego zakładu.

- wszystkie osoby  pracujące na zmianie, na której pracował zarażony pracownik oraz działy wspierające  zostały dobrowolnie przebadane testami serologicznymi (płytkowymi) przez uprawnione do tego celu służby medyczne. Żaden z testów do chwili obecnej nie wykazał obecności wirusa.

- na podstawie przeprowadzonego wywiadu SANEPID nie wyraził żadnych przeciwwskazań do kontynuowania produkcji."

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia - udostępniona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu - TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 2 lipca i wymagają więc uzupełnienia o istotne informacje z ostatnich dni:

● Przypadek koronawirusa wykryto w domu seniora w Puszczykowie. Zakażona osoba zmarła w tamtejszym szpitalu, placówkę w której przebywa ok. 70 pensjonariuszy objęto kwarantanną. Trwają badania pobranych próbek pod kątem COVID-19. Prowadzony jest również wywiad epidemiologiczny, aby ustalić wszystkie osoby mogące mieć kontakt z zakażoną. "Na dzień 3 lipca br. na terenie Puszczykowa jest objętych kwarantanną 49 osób, w tym 45 osób to osoby przebywające w Rezydencji Seniora" - poinformował burmistrz Puszczykowa, Andrzej Balcerek.

● Wczoraj poinformowano, iż w Czapurach (gmina Mosina) badanie potwierdziło zakażenie koronawirusem u 6-letniego dziecka uczęszczającego do tamtejszego przedszkola. Kwarantanną objęto dzieci, ich rodziny, a także 4 pracowników przedszkola. Burmistrz Mosiny poinformował, że w przedszkole zostało zamknięte i odbędzie się w nim dezynfekcja. Przeprowadzone zostaną testy u osób, które miały kontakt z zarażonym dzieckiem przeprowadzone zostaną testy. Testy przejdą też pracownicy żłobka zlokalizowanego w budynku nieopodal przedszkola.

● Koronawirusa potwierdzono u dwóch dziewczynek uczęszczających do przedszkola na poznańskich Smochowicach oraz u pracowników tego przedszkola.

● Covid-19 potwierdzono u 2-latka uczęszczającego do żłobka w Poznaniu.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce odnotowano 2850 przypadków (181 nowych od wtorku, 30 czerwca), tym 178 osób zmarło (2 nowe zgony od minionego wtorku 30).

Tylko dzisiaj (3 lipca) poinformowano o 46 nowych przypadkach koronawirusa w naszym regionie.

POLSKA. Dzisiaj (piątek, 3 lipca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 15 osób. W sumie w kraju odnotowano dotychczas 35.405 zakażeń SARS-CoV-2 (1012 nowych od minionego wtorku, 30 czerwca), z czego 1.507 osób zmarło (44 zgony od wtorku), a 22.651 wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła  już do 11 mln  (wzrost od wtorku, 30 czerwca o ponad 500 tys.), zgonów - 509 tys. (ponad 15 tys. nowych od wtorku), a 6,1 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

BEZPŁATNA INFOLINIA 800 190 590 - działa całą dobę, siedem dni w tygodniu, również po ukraińsku i rosyjsku. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że Telefoniczna Informacji Pacjenta 800 190 590 od wczoraj obsługuje w sprawach związanych z COVID-19 również w języku ukraińskim i rosyjskim. Po połączeniu wystarczy wybrać „6" na klawiaturze i wybrać język obsługi Połączenie jest bezpłatne, a infolinia działa przez całą dobę od poniedziałku do niedzieli.

Na infolinii można dowiedzieć się jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Konsultanci wyjaśniają też m.in. czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć, gdzie znaleźć najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala i jak się z nimi skontaktować. Numer infolinii to 800 190 590. Osoby korzystające z usług zagranicznych operatorów mogą dzwonić pod całodobowy numer: (+48) 22 125 66 00.

GDZIE JESZCZE SZUKAĆ INFORMACJI? Zachęcam Państwa do korzystania z oficjalnych źródeł informacji, zwłaszcza Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Ponownie  przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, nie narażajmy siebie i innych na ryzyko zachorowania.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek