Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 86 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

30.06.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku, 30 czerwca, na terenie naszej gminy 80 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego piątku (26 czerwca) liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 2. Obecnie 70 osób (20 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 10 osób (7 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie mamy informacji o nowych zakażeniach. Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 10 przypadków zachorowania z powodu COVID-19. Wszystkie te osoby już wyzdrowiały.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia ta TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z poniedziałku, 29 czerwca.

Proszę zwrócić uwagę na 3 nowe zachorowania w sąsiedniej gminie Pobiedziska. Od kilku dni 2 dorosłe osoby oraz w dziecko z Pobiedzisk przybywają w szpitalu. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.669 przypadków zakażeń koronawirusem (107 nowych od piątku, 26 czerwca), w tym 176 osób zmarło (4 nowe zgony od minionego piątku). Nadal najwięcej przypadków zakażeń występuje w południowych powiatach naszego regionu - kępińskim, kaliskim, ostrowskim, krotoszyńskim.

► POLSKA. Przed południem we wtorek (30 czerwca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 239 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 19 osób.

Nowe potwierdzone zakażenia dotyczą: 84 osób z woj. śląskiego, 44 z małopolskiego, 26 z wielkopolskiego, 21 z mazowieckiego, 20 z podlaskiego, 17 z łódzkiego, 8 z świętokrzyskiego, 6 osób z dolnośląskiego, 3 osób z kujawsko-pomorskiego, 2 z lubuskiego, 2 z podkarpackiego, 2 z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z zachodniopomorskiego, 1 z opolskiego i 1 z pomorskiego.

W sumie w kraju odnotowano dotychczas 34.393 zakażenia SARS-CoV-2, (998 nowych od minionego piątku), 1.463 osoby zmarły (34 zgony od piątku), a 21.281 osób wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń zbliżyła się już do 10,5 mln  (wzrost od piątku, 26 czerwca, o prawie 800 tys.), zgonów - 509 tys. (16,6  tys. nowych od piątku), a ponad  5,69 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

WYBORY PREZYDENCKIE. W minioną  niedzielę wzięliśmy udział w wyborach prezydenckich. Mimo pandemii, z zachowaniem szczególnych wymogów sanitarnych, wykazaliśmy się w Swarzędzu obywatelską postawą i bardzo wysoką frekwencją. Bardzo za to Państwu dziękuję i zachęcam do głosowania w II turze wyborów, która odbędzie się 12 lipca.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA GMINY SWARZĘDZ. Przypominam, że z myślą o naszych mieszkańcach i przedsiębiorcach, którzy z powodu pandemii koronawirusa znaleźli się w trudnym położeniu przygotowaliśmy naszą lokalną „tarczę antykryzysową". Tutaj znajdą Państwo wszystkie informacje o narzędziach, jakimi obecnie dysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Po raz kolejny przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, nie narażajmy siebie i innych na ryzyko zachorowania.

Zachęcam Państwa do korzystania z oficjalnych źródeł informacji, zwłaszcza Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek