Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 85 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

26.06.20

Szanowni Państwo! Życząc wszystkim swarzędzanom słonecznego, udanego i - przede wszystkim - zdrowego weekendu, przekazuję poniżej najnowsze informacje związane z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 26 czerwca, na terenie naszej gminy 82 osoby odbywają kwarantannę. Tak więc od minionego wtorku (23 czerwca) liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 4. Obecnie 73 osoby (19 adresów) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 9 osób (7 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie mamy informacji o nowych zakażeniach. Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 10 przypadków zachorowania z powodu COVID-19. Wszystkie te osoby już wyzdrowiały

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia ta TABELA. Dane w niej zamieszczone pochodzą z czwartku, 25 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.562 przypadków zakażeń koronawirusem (61 nowych od wtorku, 23 czerwca), w tym 172 osoby zmarły. Nadal najwięcej przypadków zakażeń występuje w południowych powiatach naszego regionu - kępińskim, kaliskim, ostrowskim, krotoszyńskim.

► POLSKA. W piątek, 26 czerwca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 17 kolejnych zgonach. Nowe potwierdzone zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (96), mazowieckiego (45), wielkopolskiego (35), łódzkiego (20), dolnośląskiego (18), małopolskiego (17), podlaskiego (15), podkarpackiego (14), warmińsko-mazurskiego (9), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), pomorskiego (3), opolskiego (3), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1).

W sumie w Polsce odnotowano dotychczas 33.395 zakażeń koronawirusem (868 nowych od minionego wtorku), 1429 osób zmarło (54 zgony od wtorku), a 19.218 wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już  9,7 mln  (wzrost od wtorku, 23 czerwca, o ok. 500 tys.), zgonów - 492 tys. (18  tys. nowych od wtorku), a ponad  5,27 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

WYBORY PREZYDENCKIE. W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędą się wybory prezydenckie. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie, dlatego bardzo Państwa proszę o stosowanie się do zasad sanitarnych obowiązujących w lokalach wyborczych. Wyborców obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa oraz ust, a także albo posiadanie rękawiczek, albo dezynfekcja rąk tuż po wejściu do lokalu. W samych lokalach wyborczych będzie musiała oczywiście przebywać odpowiednia liczba osób. W związku z tym apeluję o nietłoczenie się przy wejściu lub wyjściu.

Komplet informacji o wyborach znajdą Państwo TUTAJ.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020. Jakże inaczej niż byśmy chcieli  wyglądał dzisiaj ten dzień... To był wyjątkowy rok szkolny, a drugi jego semestr szczególnie wymagający i niełatwy. Obfitował jednak w sukcesy. Wszyscy zdobyliśmy nową wiedzę, kompetencje i umiejętności. Raz jeszcze serdecznie dziękuję Dyrektorom, Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom i Rodzicom za wysiłek zaangażowanie. Wszystkim życzę odpoczynku, radosnych i bezpiecznych wakacji!

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Po raz kolejny przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, nie narażajmy siebie i innych na ryzyko zachorowania.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek