Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 84 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

23.06.20

Szanowni Państwo! Oto najnowsze informacje związanych z pandemią koronawirusa.

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku, 23 czerwca, na terenie naszej gminy 86 osób odbywa kwarantannę. Tak więc od minionego piątku (19 czerwca) liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 9. Obecnie 7 osób (20 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 9 osób (7 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Dotychczas na terenie naszej gminy stwierdzono 10 przypadków zachorowania z powodu COVID-19. Miło mi poinformować, że wszystkie te osoby już wyzdrowiały

POWIAT POZNAŃSKI. Niestety, do tej pory Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu nie podała nowszych, aktualnych danych. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia więc tylko ta TABELA, ale weźmy pod uwagę, że dane w niej zamieszczone pochodzą z piątku, 19 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.501 przypadków zakażeń koronawirusem (60 nowych od piątku, 19 czerwca), w tym 170 osób zmarło. Nadal najwięcej przypadków zakażeń występuje w południowych powiatach naszego regionu - kępińskim, kaliskim, ostrowskim, krotoszyńskim. Wyzdrowiało 1.790 osób.

► POLSKA. We wtorek, 23 czerwca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 16 kolejnych zgonach. Nowe potwierdzone zakażenia: 129 osób z woj. śląskiego, 40 osób z łódzkiego, 40 z mazowieckiego, 27 osób z woj. wielkopolskiego, 19 z pomorskiego, 10 z dolnośląskiego,10 z podlaskiego, 8 z podkarpackiego, 5 z opolskiego, 4 z lubelskiego, po 2 z  małopolskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

W sumie w Polsce odnotowano dotychczas 32.527 zakażeń koronawirusem (2.332 nowych od minionego piątku), 1.375 osób zmarło (41 zgonów od piątku), a 17.573 wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 9,2 mln (wzrost od piątku, 19 czerwca, o ponad 608 tys.), zgonów - 474 tys. (prawie 19  tys. nowych od piątku), a ponad  4,9 mln już chorych wyzdrowiało.

Uwagę zwraca komunikat Światowej Organizacji Zdrowia, która poinformowała w niedzielę, 21 czerwca, o rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem - 183 020 przypadków. Wcześniej największy największy taki przyrost na świecie miał miejsce 18 czerwca (181 232 przypadków).

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Po raz kolejny przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, nie narażajmy siebie i innych na ryzyko zachorowania.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek