Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 83 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

19.06.20

Szanowni Państwo! Do życzeń udanego, zdrowego weekendu dołączam kolejny zestaw aktualnych informacji związanych z pandemią koronawirusa.

Wszyscy musimy bronić się przed skutkami pandemii, także tymi ekonomicznymi. Dlatego apeluję:

WSPIERAJMY SWARZĘDZKIE FIRMY! Zapraszamy mieszkańców, przedsiębiorców do przyłączenia się do naszej akcji: „LOKALNIE - SOLIDARNIE". Każda złotówka wydana w Swarzędzu to aż do 3,5 zł wydanych na nasze lokalne potrzeby. Dlatego wybierajmy swarzędzkie, lokalne firmy i przedsiębiorców, kupujmy, zlecajmy usługi, udostępniajmy, polecajmy innym!

Więcej informacji oraz grafiki do pobrania (plakaty, logo) znajdą Państwo TUTAJ.

UWAGA! Naklejki z logo akcji można odbierać w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu w Biurze Obsługi Klienta.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA GMINY SWARZĘDZ. Przypominam, że z myślą o naszych mieszkańcach i przedsiębiorcach, którzy z powodu pandemii koronawirusa znaleźli się w trudnym położeniu przygotowaliśmy naszą lokalną „tarczę antykryzysową". Tutaj znajdą Państwo wszystkie informacje o narzędziach, jakimi obecnie dysponuje Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz, a które umożliwiają udzielenie ulg w spłacie należności wobec Gminy Swarzędz

A oto dane statystyczne na temat pandemii:

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 19 czerwca, na terenie naszej gminy 95 osób odbywa kwarantannę. 88 osób (22 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 7 osób (7 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nadal występuje u nas tylko 1 tzw. aktywny przypadek zachorowania z powodu COVID-19. Zarażona osoba przebywa w izolacji domowej. Do tej pory 9 osób z naszej gminy już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia załączona TABELA. Zamieszczone w niej dane pochodzą z czwartku, 18 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.441 przypadków zakażeń koronawirusem (33 nowe od wtorku, 16 czerwca), w tym 167 osób zmarło. Nadal najwięcej przypadków zakażeń występuje w południowych powiatach naszego regionu.

► POLSKA. W piątek, 19 czerwca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i 18 kolejnych zgonach. Nowe potwierdzone zakażenia dotyczą województw: śląskiego (91 osób), mazowieckiego (84), łódzkiego (63), lubelskiego (15), podlaskiego (14), dolnośląskiego (13), małopolskiego (13), podkarpackiego (13), wielkopolskiego (11), świętokrzyskiego (11), opolskiego (10), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3) i pomorskiego (2).

Łączna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 30.195 (1.121 nowych od wtorku, 16 czerwca), z czego 1.334 osoby zmarły (62 zgony od wtorku).

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 8,602 mln (wzrost od wtorku, 16 czerwca, o ponad 466 tys.), zgonów - 456 tys. (21 tys. nowych od wtorku), a ponad  4,5 mln już chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

NIE LEKCEWAŻMY ZASAD SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Ponownie przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, gdyż niebezpieczeństwo nie minęło.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek