Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 82 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

16.06.20

Szanowni Państwo! Pandemia koronawirusa, która od marca mocno skomplikowała nam życie, niestety nadal trwa. Cały czas pracuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego - monitorujemy sytuację epidemiologiczną na naszym terenie, podejmujemy zgodne zaleceniami władz centralnych działania mające na celu ograniczenie ryzyka wzrostu liczby zachorowań.

Do tej pory w naszej gminie stwierdzono jedynie 10 przypadków zachorowania z powodu COVID-19. Informacje napływające z innych regionów dowodzą jednak, że nie można lekceważyć groźby - w Polsce codziennie wykrywa się kilkaset nowych zakażeń, powstają nowe ogniska zachorowań.

Widzimy również coraz powszechniejsze ignorowanie zaleceń sanitarnych - wiele osób nie zakłada masek nawet tam, gdzie jest to wymagane, a zachowanie zalecanego przez rząd dystansu społecznego często staje się fikcją. Można się więc obawiać, że zagrożenie szybko nie ustąpi. Dlatego ponownie apeluję do Państwa o poważne traktowanie wszelkich istniejących jeszcze ograniczeń oraz aktualnych zaleceń sanitarnych. Cały czas powinniśmy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Poniżej przekazuję kilka aktualnych informacji.

SZKOŁY. Dzisiaj w naszej gminie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 526 uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia. Podczas egzaminu odbywającego się w warunkach pandemii spełnione zostały, oczywiście, wszystkie wymogi sanitarne.

PRZEDSZKOLA. Od czasu wznowienia działalności gminnych przedszkoli frekwencja stopniowo rośnie, ale nadal jest niska (dziś wynosi ok. 20 proc.).

WYBORY PREZYDENCKIE.

Przygotowujemy się do zaplanowanych na 28 czerwca wyborów Prezydenta RP. Oto Informacja Komisarza Wyborczego o obwodach głosowania na terenie Gminy Swarzędz oraz Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

UWAGA! Obwodowa Komisja Wyborcza nr 14 znajdująca się dotychczas w Przedszkolu nr 2, została jednorazowo przeniesiona ze względów sanitarnych w związku z COWID - 19 do Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, os. Czwartaków 1. W związku z powyższym następujący wyborcy zamieszkali: Miasto Swarzędz, ulice: Augusta Cieszkowskiego od nr 37A do 37G, Gryniów, osiedle Czwartaków 2, 3, 4, 10, 11, 12, 19, 20, 21, 22, 23 będą głosować w wyborach Prezydenta RP w dniu 28 czerwca br. w innym lokalu - Biblioteka Publiczna w Swarzędzu, os. Czwartaków 1, 62-020 Swarzędz. Lokal dostosowany jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Podczas wyborów zachowane zostaną wszystkie obowiązujące wymogi sanitarne opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym. Oto link do Rozporządzenia Ministra Zdrowia: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000104601.pdf

PŁYWALNIA. Od poniedziałku, 15 czerwca, ponownie czynna jest pływalnia "Wodny Raj". Szczegółowe informacje podajemy TUTAJ.

A oto najnowsze statystyki:

GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z wtorku, 16 czerwca, na terenie naszej gminy 108 osób odbywa kwarantannę. 91 osób (30 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 17 osób (8 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Obecnie występuje u nas tylko 1 tzw. aktywny przypadek zachorowania z powodu COVID-19. Zarażona osoba przebywa w izolacji domowej. Do tej pory 9 osób z naszej gminy już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia załączona TABELA. Zamieszczone w niej dane pochodzą z poniedziałku, 15 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.408 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 166 osób zmarło. Najwięcej przypadków zakażeń występuje w południowych powiatach naszego regionu.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (16 czerwca) o 407 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dotyczą one województw: śląskiego (216), łódzkiego (62), mazowieckiego (36), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (9), opolskiego (8), wielkopolskiego (8), podlaskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), zachodniopomorskiego (5), pomorskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).

Zmarło kolejnych 16 osób zakażonych koronawirusem: 78-latek z Bolesławca, 83-latka z Wrocławia, 65-latek z Domaszkowa, 68-latek i  74-latek z Tychów, 82-latka z Raciborza, 84-latka i 67-latek z Warszawy, 62-latek z Radomia, 69-latek, 79-latek, 84-latka, 57-latka, dwie 83-latki ze Zgierza, 76-latek z Poznania.

Łączna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 30.195, z czego 1.272 osób nie żyje, a 14.654 wyzdrowiało.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 8,136 mln (wzrost w ciągu 10 dni o ok. 1,3 mln), zgonów - 435 tys., a ponad  4,2 mln już chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► Szanowni Państwo! Uprzejmie przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, gdyż niebezpieczeństwo nie minęło.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek