Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 81 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

05.06.20

Szanowni Państwo! Oto informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w piątek, 5 czerwca.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z piątku, 5 czerwca, na terenie naszej gminy 112 osób odbywa kwarantannę. 94 osoby (25 adresów) objęte są jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 18 osób odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od minionego poniedziałku liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 16. Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Obecnie występują u nas tylko 2 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19. Obie zarażone osoby przebywają w izolatorium w Poznaniu. Do tej pory 7 osób już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu poznańskiego i Poznania  przedstawia załączona TABELA. Zamieszczone w niej dane pochodzą z czwartku, 4 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.219 przypadków zakażeń koronawirusem (13 nowych od środy), zmarły 154 osoby, a 1.348 osób wyzdrowiało.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj rano o 129 nowych przypadkach zakażeń (81 z nich w województwie śląskim) oraz  o śmierci 10 osób.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 25.177 przypadków zakażeń (632 nowe od środy). Zmarło 1127 osób (25 od środy).

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 6,718 mln (wzrost od środy o ponad 241 tys.), zgonów - 393 tys. (prawie 11,5 tys. od środy), a 3,263 mln już chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

BOISKA PRZYSZKOLNE. Planujemy udostępnić je od najbliższego poniedziałku, 8 czerwca. Zasady korzystania z boisk, uwzględniające aktualne wymogi sanitarne, określone będą w regulaminach, które użytkownicy znajdą przy tych obiektach. Zapraszamy!

PYTANIA I ODPOWIEDZI. Niektórzy z nas gubią się już w coraz to nowszych decyzjach sanitarnych wprowadzanych przez rząd wraz z kolejnymi etapami „odmrażania". Dlatego w przypadku wątpliwości sugeruję Państwu korzystanie z tego oto oficjalnego poradnika: https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

► ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ! Szanowni Państwo! Cały czas powinniśmy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Uprzejmie przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, gdyż niebezpieczeństwo jest cały czas realne.

► KOMUNIKATY TYLKO W RAZIE PILNEJ POTRZEBY. Sytuacja epidemiologiczna na naszym terenie pozwala, by kolejne komunikaty w tej sprawie przekazywać Państwu rzadziej niż do tej pory, tylko jeśli ewentualnie zajdzie pilna potrzeba związana z pandemią. Życzmy sobie, aby nie było takiej konieczności!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek