Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 80 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

03.06.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w środę, 3 czerwca.

► GMINA SWARZĘDZ. Według porannych danych z środy, 3 czerwca, na terenie naszej gminy 128 osób odbywa kwarantannę. 109 osób (27 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od minionego poniedziałku liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 26. Nadal większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Z wczorajszych danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że wyzdrowiała kolejna osoba spośród zakażonych mieszkańców naszej gminy.

Obecnie występują u nas tylko 2 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19. Obie zarażone osoby przebywają w izolatorium w Poznaniu. Do tej pory 7 osób już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację na terenie powiatu przedstawia załączona TABELA. Zamieszczone w niej dane pochodzą z wtorku, 2 czerwca.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.206 przypadków zakażeń koronawirusem (52 nowe od poniedziałku), zmarły 154 osoby (1 zgon od poniedziałku), a 1.319 osób wyzdrowiało.

Dzisiaj podano informację 18 nowych zakażeniach, z czego 1 ( kobieta w wieku 33 lat) dotyczy powiatu poznańskiego, a pozostałe - powiatów z południa naszego regionu.

► POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj przed południem o 150 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego aż 78 na Śląsku. Zmarło 10 osób. W sumie w Polsce potwierdzono dotychczas 24.545 przypadków koronawirusa (558 nowych zachorowań od poniedziałku), zmarły 1.102 osoby (37 osób od poniedziałku).

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 6,477 mln (wzrost od poniedziałku o ponad 207 tys.), zgonów - 382 tys. (ponad 8,9 tys. od poniedziałku), a 3 mln już chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ! Jak Państwo wiedzą, dotychczasowe rygory sanitarne zostały w znacznej mierze zniesione (szczegółowe informacje podane są tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania )

Nadal jednak powinniśmy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Uprzejmie przypominam, że zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, gdyż przytoczone wyżej dane liczbowe wyraźnie mówią, iż niebezpieczeństwo nie minęło, jest cały czas realne.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek