Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 79 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

01.06.20

Szanowni Państwo! Oto informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która ponownie odbyła się w poniedziałek, 1 czerwca.

► GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z poniedziałku, 1 czerwca, na terenie naszej gminy 102 osoby odbywają kwarantannę. 88 osób (28 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 14 osób odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od piątku, 29 maja, liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 13. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Przypominam, że w miniony piątek otrzymaliśmy informację o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem, które wykryte zostało wśród mieszkańców naszej gminy. Zakażona osoba, zatrudniona w służbach medycznych, przebywa w izolatorium w Poznaniu.

Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że wyzdrowiała kolejna osoba spośród zakażonych mieszkańców naszej gminy.

Obecnie występują u nas 3 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 2 osoby pozostają w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium w Poznaniu. Do tej pory 6 osób już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Dzisiaj (poniedziałek, 1 czerwca) rano dowiedzieliśmy się o 2 nowych przypadkach koronawirusa wykrytych w powiecie poznańskim, jednak Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu nie podała jeszcze, w jakich gminach zamieszkują zakażone osoby. Dane zamieszczone w załączonej TABELI pochodzą z piątku, 29 maja.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.154 przypadki zakażeń koronawirusem (16 nowych od piątku), zmarły 153 osoby (3 kolejne zgony od piątku), a 1.254 osoby wyzdrowiały.

Dzisiaj podano informację 4 nowych zakażeniach, z czego 2 ( kobiety w wieku 26 i 79 lat) dotyczą powiatu poznańskiego, 1 kępińskiego i 1 ostrzeszowskiego.

► POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj przed południem o 202 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone nowe przypadki dotyczą: 170 osób z woj. śląskiego, 8 z woj. opolskiego, 6 z woj. dolnośląskiego, 4 z woj. wielkopolskiego, 3 z woj. podlaskiego, 3 z woj. pomorskiego, 3 z woj. świętokrzyskiego, 2 z woj. lubelskiego, 2 z woj. lubuskiego i 1 z woj. małopolskiego.

Zmarła jedna osoba. To 54-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu.

W sumie w Polsce potwierdzono dotychczas 23.987 przypadków koronawirusa (1.023 nowe zachorowania od piątku), zmarło 1.065 osób (22 osoby od piątku), a 11.449 wyleczono.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 6,27 mln (wzrost od piątku o ponad 368 tys.), zgonów - 374 tys. (ponad 12 tys. od piątku), a blisko 2,9 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► CZWARTY ETAP „ODMRAŻANIA" - ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ! Rozpoczął się, ogłoszony przez rząd, czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

Szanowni Państwo! Choć dotychczasowe rygory sanitarne zostały w znacznej mierze zniesione, wciąż jednak powinniśmy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi. Zasłanianie ust i nosa, częste mycie i odkażanie rąk, unikanie skupisk ludzkich i zachowywanie dystansu to nadal najprostsze, zalecane przez epidemiologów, sposoby unikania zakażenia. Bardzo proszę - nie zapominajmy o nich, gdyż przytoczone wyżej dane liczbowe wyraźnie mówią, iż niebezpieczeństwo nie minęło, jest cały czas realne. Powstają wciąż nowe ogniska pandemii koronawirusa. Bardzo chcielibyśmy w naszej gminie uniknąć tego niebezpieczeństwa.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek