Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 78 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz - kolejny przypadek zakażenia koronawirusem wśród naszych mieszkańców

29.05.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w piątek, 29 maja.

► GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z piątku, 29 maja, na terenie naszej gminy 115 osób odbywa kwarantannę. 96 osób (24 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób (13 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od środy, 27 maja, liczba osób w kwarantannie zmniejszyła się o 4. Nadal zdecydowana większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Dzisiaj otrzymaliśmy informację o kolejnym przypadku zakażenia koronawirusem, które wykryte zostało wśród mieszkańców naszej gminy. Zakażona osoba, zatrudniona w służbach medycznych, przebywa w izolatorium w Poznaniu.

Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Poznaniu  wynika, że obecnie występują u nas 4 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 2 osoby pozostają w izolacji domowej, a 2 przebywają w izolatorium w Poznaniu. 5 osób już wyzdrowiało.

POWIAT POZNAŃSKI. Dzisiaj rano dowiedzieliśmy się o 5 nowych przypadkach koronawirusa wykrytych w powiecie poznańskim, jednak Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu nie podała jeszcze, w jakich jeszcze gminach, poza Swarzędzem,  zamieszkują 4 spośród zakażonych osób.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.138 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 150 osób zmarło. Większość zdiagnozowanych w minionym tygodniu przypadków dotyczy powiatu kępińskiego i sąsiednich. Zwróćmy jednak uwagę, że dzisiaj (29 maja) w Wielkopolsce zdiagnozowano 5 nowych zakażeń koronawirusem, wszystkie z powiatu poznańskiego. Informacja ta pokazuje, że zagrożenie jest realne również dla nas, swarzędzan.  Bardzo więc proszę, aby nie lekceważyli Państwo obowiązujących zasad sanitarnych.

► POLSKA. W całej Polsce w piątek, 29 maja, odnotowano 141 nowych przypadków. Zmarło 5 osób: 85-latka ze Zgierza, 65-latka z Poznania, 86-latka ze Starachowic, 51-latka, 87-latek z Raciborza.

Według danych Ministerstwa Zdrowia łącznie w całym kraju od początku pandemii zachorowały 22.964 osoby, zmarły 1043. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 5,9 mln (wzrost od środy o ponad 222 tys.), zgonów - 362 tys. (ponad 10 tys. od środy), a blisko 2,6 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► CZWARTY ETAP "ODMRAŻANIA". Przed nami ogłoszony przez rząd czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. W Swarzędzu, oczywiście, zastosujemy się do nowych reguł. W Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl) poinformowano m.in., że od soboty 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni - ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Możliwa będzie także organizacja wesel do 150 osób. Wciąż jednak będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

► KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA. Jak już informowałem - od poniedziałku, 1 czerwca, nastąpi zmiana rozkładu jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Mając na uwadze trwający stan pandemii, przy jednoczesnym stopniowym łagodzeniu obostrzeń, od 01.06.2020 roku na okres trzech miesięcy zostanie wprowadzony tzw. „letni" rozkład jazdy autobusów z jednoczesną rezygnacją z funkcjonowania naszej komunikacji autobusowej w dni robocze na podstawie sobotniego rozkładu jazdy.

Zmiana oznacza powrót kursów na liniach 406 i 497, a także zwiększenie częstotliwości na pozostałych liniach. Przestanie kursować wprowadzona tymczasowo linia A6. Nie będą również realizowane pojedyncze kursy na liniach 484, 499 i 492 wprowadzane w okresie nauki szkolnej. Rozkład jazdy można pobrać TUTAJ

W piątek, 12.06.2020 roku, będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy (wraz z uzupełnieniami, oznaczonymi na tabliczkach przystankowych jako „kursy realizowane w dni robocze, w których obowiązuje sobotni rozkład jazdy").

Ponownie przypominam o konieczności stosowania się przez pasażerów do zaleceń wprowadzonych w związku z profilaktyką antywirusową. Nadal obowiązują limity pasażerów w autobusach, konieczność zachowania odstępu oraz zasłanianie ust i nosa w autobusach. Nie zostanie na razie przywrócona sprzedaż biletów przez kierowców, a w autobusach nadal pozostanie wydzielona z użytkowania strefa za kabiną kierowcy.

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Bardzo proszę o przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych. W miarę możliwości zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich, dezynfekujemy oraz często i dokładnie myjemy ręce, zasłaniamy usta i nos tam, gdzie jest to wymagane. Bądźmy zdrowi!

Życzę Państwu udanego, słonecznego weekendu!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek