Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 77 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

27.05.20

Szanowni Państwo! Oto informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w środę, 27 maja.

► GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z środy, 27 maja, na terenie naszej gminy 119 osób odbywa kwarantannę. 100 osób (28 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób (13 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od poniedziałku 25 maja liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 9. Zdecydowana większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Ostatnie dostępne dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pochodzą z wtorku, 26 maja. Wynika z nich, że wyzdrowiał już kolejny, piąty mieszkaniec  Gminy Swarzędz. Obecnie występują u nas 3 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 1 osoba jest leczona w szpitalu, 1 pozostaje w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium. Nie ma informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród swarzędzan.

POWIAT POZNAŃSKI. Sytuację epidemiologiczną (dane z wtorku, 26 maja) przedstawia załączona TABELA

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.117 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 147 osób zmarło, a 1051 wyzdrowiało. Nadal większość zdiagnozowanych w ostatnich dniach przypadków dotyczy powiatu kępińskiego i sąsiednich.

Tylko dzisiaj (27 maja) w Wielkopolsce zdiagnozowano 58 nowych zakażeń koronawirusem, w większości właśnie z powiatu kępińskiego.

► POLSKA. W całej Polsce w środę odnotowano 229 nowych przypadków koronawirusa. Jedna osoba zmarła - to 77-latka ze Zgierza.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w kraju do tej pory odnotowano 22.303 zakażenia, zmarło 1.025 osób.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 5,7 mln (wzrost od poniedziałku o ponad 207 tys.), zgonów - 352 tys. (ponad 5,7 tys. od poniedziałku), a ponad 2,4 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► SZKOŁY. Szanowni Państwo! Zgodnie z decyzjami rządu od minionego poniedziałku wznowiliśmy działalność klas od 1 do 3 oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Placówki te zostały starannie przygotowane do pracy w warunkach pandemii, spełnione zostały wszystkie wymogi sanitarne. Po trzech dniach okazuje się, że większość rodziców postanowiła na razie zatrzymać dzieci w domach. Frekwencja w szkołach jest niska, ale rosnącym zainteresowaniem cieszą się wśród uczniów konsultacje z nauczycielami.

► PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK. Działają od 18 maja. Początkowo zainteresowanie było niewielkie, ale dzieci uczęszczających do tych placówek zaczyna przybywać.

Szanowni Państwo! Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wymusiło i nadal wymusza dokonywanie zmian  w organizacji pracy szkół i placówek oświatowych.

Mając na względzie oczekiwania Rodziców, którzy często w związku z obecną sytuacją wykorzystali już urlopy wypoczynkowe chcemy, aby w lipcu i sierpniu przedszkola prowadzone przez Gminę Swarzędz były czynne.

Kilka dni temu zwróciliśmy się do dyrektorów tych placówek z pismem w tej sprawie. Opierając się na wskazówkach dotyczących częściowego otwierania placówek rekomendujemy funkcjonowanie przedszkoli w czasie wakacji, oczywiście pod pewnymi rygorami i w oparciu o wytyczne władz. Dlatego też, nie będzie przemieszczania się dzieci pomiędzy przedszkolami, czyli w przedszkolu opieką wakacyjną będą objęte wyłącznie dzieci obecnie uczęszczające do danego przedszkola. Nie będzie zatem zapisywania dzieci na dyżur wakacyjny. Chęć skorzystania z opieki przedszkolnej w czasie wakacji będziecie Państwo mogli zgłosić bezpośrednio w swoim przedszkolu.

► KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA. Od 1 czerwca nastąpi zmiana rozkładu jazdy Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej. Mając na uwadze trwający stan pandemii, przy jednoczesnym stopniowym łagodzeniu obostrzeń, od 01.06.2020 roku na okres trzech miesięcy zostanie wprowadzony tzw. „letni" rozkład jazdy autobusów z jednoczesną rezygnacją z funkcjonowania naszej komunikacji autobusowej w dni robocze na podstawie sobotniego rozkładu jazdy.

Zmiana oznacza powrót kursów na liniach 406 i 497, a także zwiększenie częstotliwości na pozostałych liniach. Przestanie kursować wprowadzona tymczasowo linia A6. Nie będą również realizowane pojedyncze kursy na liniach 484, 499 i 492 wprowadzane w okresie nauki szkolnej.

Rozkład jazdy można pobrać TUTAJ

Informuję ponadto, że w piątek, 12.06.2020 roku, będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy (wraz z uzupełnieniami, oznaczonymi na tabliczkach przystankowych jako „kursy realizowane w dni robocze, w których obowiązuje sobotni rozkład jazdy").

Przypominam o konieczności stosowania się przez pasażerów do zaleceń wprowadzonych w związku z profilaktyką antywirusową. Nadal obowiązują limity pasażerów w autobusach, konieczność zachowania odstępu oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, w tym w autobusach. Nie zostanie na razie przywrócona sprzedaż biletów przez kierowców, a w autobusach nadal pozostanie wydzielona z użytkowania strefa za kabiną kierowcy.

► BIBLIOTEKA I OŚRODEK KULTURY. Pracę wznowiły już wszystkie filie Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Szczegółowe informacje podajemy TUTAJ

Również Ośrodek Kultury w Swarzędzu  wznowił funkcjonowanie działalności sekcyjnej. Do końca czerwca zajęcia odbywać się będą w formie on-line. Zapraszamy! Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

CZWARTY ETAP "ODMRAŻANIA". Premier ogłosił czwarty etap znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Od soboty, 30 maja, nie trzeba będzie nosić maseczek na świeżym powietrzu. Otwarte zostaną kina, teatry, place zabaw... Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/4-etap-odmrazania

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Bardzo proszę o przestrzeganie - obowiązujących cały czas - podstawowych zasad sanitarnych. Przypominam ponownie: nadal zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich, dezynfekujemy oraz często i dokładnie myjemy ręce.

Tylko w ten sposób możemy ograniczyć ryzyko wzrostu liczby zachorowań na naszym terenie. Przykłady z wielu miejsc (choćby z gmin na południu Wielkopolski) pokazują, że jest to nadal ryzyko bardzo realne. Bądźmy zdrowi!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek