Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 76 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

25.05.20

Szanowni Państwo! Oto informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w południe w poniedziałek, 25 maja.

► GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z poniedziałku, 25 maja, na terenie naszej gminy 110 osób odbywa kwarantannę. 90 osób (29 adresów) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 20 osób (10 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od soboty liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 17. Zdecydowana większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy (głównie obywatele Ukrainy) i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie ma informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród swarzędzan. Dostępne dzisiaj przed południem ostatnie dane Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej pochodzą z piątku, 22 maja. Wynika z nich, że iż w Gminie Swarzędz występują 4 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 1 osoba jest leczona w szpitalu, 2 pozostają w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium. 4 osoby już wyzdrowiały.

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2.039 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 145 osób zmarło, a 970 wyzdrowiało. Większość zdiagnozowanych w ostatnich dniach przypadków dotyczy powiatu kępińskiego.

Wczoraj (w niedzielę, 24 maja) w Wielkopolsce ujawniono najwyższą do tej pory liczbę 102 nowych przypadków, natomiast dzisiaj (w poniedziałek, 25 maja) rano Ministerstwo Zdrowia podało, że w Wielkopolsce potwierdzono kolejnych 12 nowych przypadków zachorowań z powodu koronawirusa. Zachorowali:

POLSKA. Zanotowano 148 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w poniedziałek rano (25 maja) Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby nie zgłoszono przypadku zgonu z powodu COVID-19 - poinformował resort.

W nowym raporcie Ministerstwa Zdrowia ponownie wyróżnia się woj. śląskie. Potwierdzono tam 89 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Pozostałe nowe przypadki dotyczą: 18 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 10 osób. z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 1 osoby z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

Bilans SARS-Cov-2 w Polsce, od początku epidemii, przedstawia się następująco: 21.440 przypadków zakażenia, 996 zmarłych. Do tej pory wyzdrowiało 9276 pacjentów.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 5,5 mln (wzrost od soboty o prawie 200 tys.), zgonów - 346 tys. (prawie 7 tys. od wczoraj), a ponad 2,1 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

► SZKOŁY I PRZEDSZKOLA. Szanowni Państwo! Zgodnie z decyzjami rządu przed tygodniem wznowiliśmy działalność gminnych przedszkoli i żłobka, a od dzisiaj - klas od 1 do 3 oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Placówki te zostały starannie przygotowane do pracy w warunkach pandemii, spełnione zostały wszystkie wymogi sanitarne. Okazało się jednak, zgodnie z przewidywaniami, że większość rodziców postanowiła na razie zatrzymać dzieci w domach. Frekwencję w przedszkolach i szkołach (dane zebrane o godz. 9:30 w poniedziałek, 25 maja) przedstawia ta TABELA.

SKATEPARK. Szanowni Państwo! Przed tygodniem nadeszła wiadomość o tragicznym wypadku w tamtejszym skateparku. Nie żyje 16-letni chłopiec, który podczas wykonywania skoku na rowerze przewrócił się i uderzył głową o betonową ławę. W związku z tym ponownie apeluję o rozwagę i ostrożność oraz przypominam, że w swarzędzkim skateparku obowiązuje m.in. nakaz używania ochronnych kasków. Zgodnie z regulaminem na terenie skateparku obowiązuje również zakaz jazdy na hulajnodze. Oto REGULAMIN. Bardzo proszę o jego przestrzeganie. Zachęcam również do obejrzenia filmu traktującego o bezpieczeństwie w skateparku: https://www.youtube.com/watch?v=16xQ28MRL48&feature=youtu.be&fbclid=IwAR14jR7dEm_VaU0wcco36JdxwKCnB_lEKZsH4oECNysDfXi0VoQLlkiBz0Q

BIBLIOTEKA. Od dzisiaj (poniedziałek, 25 maja) pracę wznowiły juz wszystkie filie Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Szczegółowe informacje podajemy TUTAJ

OŚRODEK KULTURY. Jak już informowałem, Ośrodek Kultury w Swarzędzu  wznowił funkcjonowanie działalności sekcyjnej. Do końca czerwca zajęcia odbywać się będą w formie on-line. Zapraszamy! Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Bardzo proszę o przestrzeganie - obowiązujących cały czas - podstawowych zasad. Sanitarnych. Przypominam ponownie: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich, dezynfekujemy oraz często i dokładnie myjemy ręce.

Tylko w ten sposób możemy ograniczyć ryzyko wzrostu liczby zachorowań na naszym terenie. Przykłady z wielu miejsc (na przykład z gmin na południu Wielkopolski) pokazują, że jest to ryzyko bardzo realne. Bądźmy zdrowi!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek