Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 75 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

23.05.20

Szanowni Państwo! Poniżej przekazuję informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się w południe w sobotę, 23 maja.

► GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z soboty, 23 maja, na terenie naszej gminy 83 osoby odbywają kwarantannę. 64 osoby (22 adresy) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 19 osób (12 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 6. Zdecydowana większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie ma informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród swarzędzan. Jak wynika z najnowszych danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w Gminie Swarzędz występują obecnie 4 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 1 osoba jest leczona w szpitalu, 2 pozostają w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium. 4 osoby już wyzdrowiały.

POWIAT POZNAŃSKI. Do wczoraj na terenie powiatu poznańskiego oraz Poznania stwierdzono 209 przypadkow zakażenia (o 5 więcej od czwartku), z czego 127 u mieszkańców Poznania. 121 osób już wyzdrowiało, 5 zmarło.

Najnowsze dane (wg stanu z piątku, 22 maja) prezentowane są w tej TABELI

WIELKOPOLSKA. W Wielkopolsce do tej pory zdiagnozowano 1.953 przypadki, zmarło 145 osób, a 933 osoby wyzdrowiały.

Dzisiaj (w sobotę, 23 maja) rano Ministerstwo Zdrowia podało, że Wielkopolsce potwierdzono 12 nowych przypadków. Zachorowali:

39-latka z powiatu poznańskiego

27-latek z powiatu poznańskiego,

60-latka z powiatu poznańskiego

47-latka z powiatu poznańskiego

25-latek z powiatu kępińskiego

48-latka z powiatu kępińskiego

37-latek z powiatu kępińskiego

25-latek z powiatu kępińskiego

45-latek z powiatu kępińskiego

33-latek z powiatu kępińskiego

59-latka z powiatu ostrzeszowskiego

73-latka z powiatu pilskiego

POLSKA. W Polsce odnotowano dotąd 20.838 przypadków, z czego 990 osób zmarło.

piątek, 22 maja:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, 22 maja (w dwóch komunikatach) łącznie o 476 nowych przypadkach jednego dnia. To trzeci największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii.

sobota, 23 maja:

W całym kraju w sobotę, 23 maja, od rana stwierdzono 219 nowych przypadków, z czego aż 162 na terenie województwa śląskiego. Zmarło 8 osób: 84-latek z Łańcuta, 64-latek, 82-latka, 78-latka, 63-latek ze Zgierza, 87-latka z Łodzi, 74-latek i 87-latka z Bełchatowa.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 5,322 mln (wzrost od wczoraj o ponad 110 tys.), zgonów - 340 tys. (prawie 6,4 tys. od wczoraj), a ponad 2,170 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Bardzo proszę o przestrzeganie - obowiązujących cały czas - podstawowych zasad. Sanitarnych. Przypominam ponownie: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich, dezynfekujemy oraz często i dokładnie myjemy ręce.

Tylko w ten sposób możemy ograniczyć ryzyko wzrostu liczby zachorowań na naszym terenie. Przykłady z wielu miejsc (na przykład z gmin na południu Wielkopolski) pokazują, że jest to ryzyko bardzo realne. Bądźmy zdrowi!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek