Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 73 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

21.05.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane w czwartek, 21 maja, podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z czwartku, 21 maja, na terenie naszej gminy 71 osób odbywa kwarantannę. 55 osób (22 adresy) objętych jest kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 16 osób (9 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 2. Większość odbywających kwarantannę to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie ma informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród swarzędzan. Jak wynika z najnowszych, zaktualizowanych danych, w gminie Swarzędz obecnie występują 4 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 1 osoba jest leczona w szpitalu, 2 pozostają w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium. 4 osoby już wyzdrowiały.

POWIAT POZNAŃSKI. Najnowsze dane (wg stanu z 20 maja) prezentowane są w tej TABELI

WIELKOPOLSKA. Dzisiaj rano otrzymaliśmy informację o 19  nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce.  Zachorowali:

86-latka, powiat kaliski

48-latka, powiat kaliski

51-latek, powiat kaliski

36-latka, powiat kaliski

66-latek, powiat kaliski

90-latka, powiat kaliski

86-latka, powiat kaliski

84-latek, powiat kaliski

61-latka, powiat krotoszyński

86-latka, powiat krotoszyński

44-latek, powiat krotoszyński

54-latek, powiat turecki

51-latka, powiat leszczyński

60-latka, powiat ostrzeszowski

34-latek, powiat kępiński

34-latka, powiat ostrowski

60-latek, powiat ostrowski

32-latek, powiat pleszewski

54-latka, powiat chodzieski

W Wielkopolsce dotychczas pory 1.915 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 141 osób zmarło, a 838 wyzdrowiało.

POLSKA. Dzisiaj, 21 maja, rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce odnotowano 245 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej ponownie w województwie śląskim, gdzie wykryto 189 nowych przypadków COVID-19. Nowe wykryte przypadki zachorowań dotyczą także  województw: wielkopolskiego (16), zachodniopomorskiego (12), małopolskiego (10), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), pomorskiego (3), lubuskiego (3), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1).

Z powodu COVID-19 zmarły kolejne 3 osoby: 78-letni mężczyzn z Tych, 78-letni mężczyzna z Cieszyna i 60-letnia kobiet z Puław.

Łącznie do tej pory koronawirusa zdiagnozowano u 19.983 osób. Zmarło 965 z nich, a 8452 wyzdrowiały.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 5,1 mln (wzrost od wczoraj o ponad 100 tys.), zgonów - 330 tys. (ponad 5 tys. od wczoraj), a ponad 2 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

SZKOŁY. Od poniedziałku, 25 maja, wznawiają pracę swarzędzkie szkoły. Jak już informowałem, na początek organizowane będą zajęcia opiekuńcze z elementami dydaktyki w klasach 1-3 i zajęcia opiekuńcze w oddziałach przedszkolnych. Z dotychczasowych deklaracji rodziców wynika, że od poniedziałku do szkoły pójdzie zaledwie ok. 5 proc dzieci z tych klas i oddziałów przedszkolnych.

Przypominam równocześnie, że szkolne obiekty sportowe ze względów bezpieczeństwa dostępne będą na razie tylko dla uczniów odbywających zajęcia opiekuńcze.

REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. Przypominam, iż jutro, 22 maja 2020 r., upływa termin składania wniosków w wersji papierowej (wydrukowanych i podpisanych) wraz z załącznikami.

SKATEPARK. Szanowni Państwo! Kilka dni temu z Kalisza nadeszła wiadomość o tragicznym wypadku w tamtejszym skateparku. Nie żyje 16-letni chłopiec, który podczas wykonywania skoku na rowerze przewrócił się i uderzył głową o betonową ławę. W związku z tym apeluję o rozwagę i ostrożność oraz przypominam, że w swarzędzkim skateparku obowiązuje m.in. nakaz używania ochronnych kasków. Oto REGULAMIN. Bardzo proszę o jego przestrzeganie.

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Ponownie przypominam o obowiązujących cały czas podstawowych zasadach sanitarnych: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich.  Bądźmy ostrożni, unikajmy ryzyka zakażenia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek