Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 71 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

19.05.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, która odbyła się we wtorek, 19 maja.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z wtorku, 19 maja, na terenie naszej gminy 72 osoby odbywają kwarantannę. 58 osób (22 adresy) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 14 osób (10 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 12. W większości są to osoby, które przybyły z zagranicy i profilaktycznie zobowiązane są do 14-dniowej izolacji.

Nie ma informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród swarzędzan. Jak wynika z najnowszych, zaktualizowanych danych, w gminie Swarzędz obecnie występują 4 tzw. aktywne przypadki zachorowań z powodu COVID-19, z czego 1 osoba jest leczona w szpitalu, 2 pozostają w izolacji domowej, a 1 przebywa w izolatorium. 4 osoby już wyzdrowiały.

POWIAT POZNAŃSKI. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu informuje, iż od początku pandemii do 18 maja na terenie powiatu oraz Poznania zachorowały 202 osoby. Obecnie 11 z nich przebywa w szpitalu, 78 w izolacji domowej lub w izolatorium, 105 osób wyzdrowiało, a 5 zmarło. Więcej informacji znajdą Państwo w tej TABELI.

WIELKOPOLSKA. Dzisiaj rano nadeszła informacja o 5 nowych przypadkach: 45-latek i 70-latka z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego,  31-latek z powiatu kaliskiego, 55-latka z powiatu pleszewskiego, chłopiec z powiatu ostrowskiego.

W Wielkopolsce odnotowano do tej pory 1.815 zachorowań. 140 osób zmarło, a 742 osoby wyzdrowiały.

POLSKA. 19 maja rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce odnotowano 195 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej w województwie śląskim, gdzie wykryto 150 nowych przypadków COVID-19. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych pięć osób: 68-letni mężczyzna w Zgierzu, 90-letnia kobieta w Ozimku, 87-letnia kobieta w Starachowicach, 86-letni mężczyzna w Tychach oraz 58-letnia kobieta w Kobiernicach.

Dotychczas w kraju stwierdzono w sumie 19.080 przypadków COVID-19, w tym 941 chorych zmarło.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,909 mln (wzrost od wczoraj o ponad 91 tys.), zgonów - 320 tys. (7,4 tys. od wczoraj), a ponad 1,917 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

SZKOŁY. Jak już informowałem, od poniedziałku, 25 maja, wznawiają pracę szkoły. Na początek organizowane będą zajęcia opiekuńcze z elementami dydaktyki w klasach 1-3 i zajęcia opiekuńcze w oddziałach przedszkolnych. Obecnie trwają przygotowania, w tym ustalanie, ilu rodziców zdecyduje się posłać dzieci do szkoły.

REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. Przypominam, iż na 18 - 22 maja 2020 r. został ustalony termin składania wniosków w wersji papierowej (wydrukowanych i podpisanych) wraz z załącznikami.

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Ponownie przypominam o obowiązujących cały czas podstawowych zasadach sanitarnych: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich.  Życzę wszystkim dużo zdrowia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek