Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 70 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

18.05.20

Szanowni Państwo! Oto aktualne informacje na temat pandemii koronawirusa zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z poniedziałku, 18 maja, na terenie naszej gminy 64 osoby odbywają kwarantannę. 52 osoby (23 adresy) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 12 osób (9 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zwiększyła się o 4.

Nie mamy informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród naszych mieszkańców. Od początku pandemii w gminie Swarzędz odnotowano 9 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (2 osoby przebywają w szpitalu, 3 pozostają w izolacji domowej, a 4 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

WIELKOPOLSKA.

Niedziela, 17 maja:

W minioną niedzielę w Wielkopolsce odnotowano w sumie 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - większości wśród mieszkańców powiatu kępińskiego. Sytuację w Wielkopolsce obrazuje załączona MAPA ZACHOROWAŃ.

Poniedziałek, 18 maja:

W poniedziałek rano  w Wielkopolsce potwierdzono 3 nowe przypadki. Zachorowali: 40-latek i 67-latek z powiatu poznańskiego oraz 48-latek z powiatu wągrowieckiego.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1.800 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 139 osób zmarło, a 722 osoby wyzdrowiały.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano w poniedziałek, 18 maja, o 217 nowych przypadków zakażenia. Najwięcej nowych przypadków COVID-19 stwierdzono na Śląsku - 163.

Odnotowano także kolejne cztery zgony. Dotychczas łączny bilans zakażeń koronawirusem w Polsce to 18.746 osób, w tym 929 chorych zmarło.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,818 mln (wzrost od wczoraj o 85,6 tys.), zgonów - 313 tys. (prawie 4 tys. od wczoraj), a ponad 1,864 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

REKRUTACJA DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI. Przypominam, iż na 18 - 22 maja 2020 r. został ustalony termin składania wniosków w wersji papierowej (wydrukowanych i podpisanych) wraz z załącznikami.

PRZEDSZKOLA. Od dzisiaj wznowiły działalność swarzędzkie przedszkola i żłobek (nowe zasady korzystanie z tych placówek przedstawiamy TUTAJ ).

SZKOŁY. Od następnego poniedziałku, 25 maja, wznawiają pracę szkoły - na początek organizowane będą zajęcia opiekuńcze z elementami dydaktyki w klasach 1-3 i zajęcia opiekuńcze w oddziałach przedszkolnych.

Ponadto:

- od 25 maja br. możliwe będą konsultacje dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej,

- od 1 czerwca br. możliwe będą konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,

-  z zajęć w formie konsultacji w szkole będą mogli korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej, a szkoły przy organizacji konsultacji uwzględniać będą także wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

BIBLIOTEKA. Również od następnego poniedziałku, 25 maja, wznowią działalność wszystkie pozostałe filie Biblioteki Publicznej w Swarzędzu.

KOMUNIKACJA. Od dzisiaj w swarzędzkie autobusy mogą przewozić więcej pasażerów (30 proc. miejsc w pojazdach). Od początku czerwca wprowadzony zostanie letni rozkład jazdy.

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Raz jeszcze przypominam o obowiązujących podstawowych zasadach sanitarnych: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich.

Życzę wszystkim dużo zdrowia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek