Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 69 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

17.05.20

Szanowni Państwo! W niedzielę, 17 maja, ponownie zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Poniżej przedstawiam aktualne informacje związane z pandemią koronawirusa zebrane podczas dzisiejszej wideokonferencji.

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z niedzieli, 17 maja, na terenie naszej gminy 59 osób odbywa kwarantannę. 42 osoby (18 adresów) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 17 osób (13 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie zmalała o 4. Nie mamy informacji o ewentualnych nowych zachorowaniach wśród naszych mieszkańców.

WIELKOPOLSKA. Od wczoraj potwierdzono 25 nowych przypadków, z czego 23 w powiecie kępińskim i 2 w ostrzeszowskim. Jak podają serwisy informacyjne, gwałtowny wzrost liczby zakażeń w okolicach Kępna wystąpił u osób związanych z fabryką mebli w gminie Baranów.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1.782 przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 139 osób zmarło, a 717 osób wyzdrowiało.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano w niedzielę (17 maja) o nowych 137 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe zachorowania dotknęły mieszkańców województw: śląskiego (92), wielkopolskiego (25), opolskiego (8), dolnośląskiego (4), małopolskiego (3), pomorskiego (2), zachodniopomorskiego (1), lubelskiego (1) i podlaskiego (1). Po raz kolejny największą liczbę nowych zachorowań odnotowano więc w woj. śląskim.

Odnotowano również cztery ofiary śmiertelne: 85-letnia kobieta z Poznania, 80-letni mężczyzna z Raciborza, 90-letnia kobieta z Krakowa oraz 78-letni mężczyzna ze Zgierza. Łącznie w naszym kraju od początku pandemii potwierdzono 18.394 zakażeń, z czego 919 osób zmarło.

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,733 mln (wzrost od wczoraj o 92 tys.), zgonów - 313 tys. (ponad 5,4 tys. od wczoraj), a ponad 1,818 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

ZMIANY OD PONIEDZIAŁKU. Szanowni Państwo! Ponownie przypominam, że od poniedziałku 18 maja:

  • wznawiają działalność swarzędzkie przedszkola (nowe zasady korzystanie z tych placówek przedstawiamy TUTAJ ),

  • obowiązują nowe, mniej restrykcyjne zasady korzystania ze swarzędzkich obiektów sportowych (szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ oraz na stronie http://scsir.swarzedz.pl/ ),

  • będzie więcej miejsca dla pasażerów w swarzędzkich autobusach,

  • możemy iść do fryzjera czy nawet restauracji - rząd złagodził ograniczenia związane z pandemią (szczegółowe informacje podane są TUTAJ ).

PAMIĘTAJMY O ZASADACH SANITARNYCH. Szanowni Państwo! Raz jeszcze przypominam o obowiązujących podstawowych zasadach sanitarnych: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich.

Życzę wszystkim dużo zdrowia!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek