Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 67 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

15.05.20

Szanowni Państwo! Podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którą odbyliśmy w piątek, 15 maja, ustalone zostały następujące informacje:

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z piątku, 15 maja, na terenie naszej gminy 72 osoby odbywają kwarantannę. 52 osoby (21 adresów) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 20 osób (15 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie wzrosła o 12.

Od początku pandemii w gminie Swarzędz odnotowano 9 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (2 osoby przebywają w szpitalu, 3 pozostają w izolacji domowej, a 4 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

WIELKOPOLSKA. W piątek rano w Wielkopolsce potwierdzono dwa nowe zakażenia. Do tej pory odnotowano 1737 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 135 osób zmarło.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało rano w piątek, 15 maja, o 235 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki dotyczą: 204 osób z woj. śląskiego, 10 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.

Jest też 10 kolejnych ofiar śmiertelnych. W Zawierciu zmarła 67-latka, w Cieszynie 70-latka. Trzech mężczyzn w wieku 82, 74 i 67 lat, a także 74-letnia kobieta zmarli w Tychach. W Grudziądzu odnotowano zgon 73-latki, w Starachowicach 69-latki i mężczyzny w tym samym wieku, a w Łańcucie 80-latki.

Resort zdrowia podał, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2.579 osób, 18.363 osoby objęte są nadzorem sanitarno-epidemiologicznym, a kwarantanną - 95.068 osób. Do tej pory wyzdrowiało 6.918 osób.

Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce do 17.850. Zmarły 893 osoby..

Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,543 mln (wzrost od wczoraj o 101 tys.), zgonów - 303 tys. (ponad 5,7 tys. od wczoraj), a ponad 1,712 mln chorych wyzdrowiało.

Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK. 18 maja - jak już informowałem, będziemy gotowi do wznowienia działalności gminnych przedszkoli i żłobka, oczywiście z zachowaniem wszystkich rygorystycznych wymogów sanitarnych. Przypominam też, że ustalone zostały nowe zasady funkcjonowania przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto i Gminę Swarzędz. Bardzo proszę wszystkich zainteresowanych o zapoznanie się z tymi zasadami - przedstawiamy je TUTAJ

OBIEKTY SPORTOWE. Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji ponownie udostępnia korty tenisowe. Szczegółową informację na ten temat podajemy TUTAJ

Zgodnie z moją wczorajszą informacją Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji od poniedziałku 18 maja zamierza również m.in. udostępnić halę sportową przy ul. św. Marcina, a także zwiększyć limit osób mogących jednorazowo korzystać z obiektów sportowych. Szczegółowe informacje znajdą Państwo TUTAJ oraz na stronie http://scsir.swarzedz.pl/

MNIEJ OGRANICZEŃ. Przypominam, że od poniedziałku, 18 maja zniesione zostaną kolejne ograniczenia związanych z pandemią. Będziemy mogli np. iść do fryzjera, kosmetyczki czy restauracji. Szczegółowe informacje podane są TUTAJ

Od 18 maja zwiększone zostały też limity przewozu pasażerów w komunikacji miejskiej. Nowy, wyznaczony limit wynosić będzie 30% dopuszczalnej liczby pasażerów. Zmiana ta pozwoli średnio na dwukrotne zwiększenie możliwości przewozu pasażerów w naszych autobusach.

ZM GOAP zapowiada, że od przyszłego wznowiona zostanie praca jego swarzędzkiej filii (na parterze ratusza).

 

► Szanowni Państwo! Z obowiązku i dla wspólnego dobra przypominam ponownie o obowiązujących podstawowych zasadach sanitarnych: zasłaniamy usta i nos, zachowujemy dystans, unikamy skupisk ludzkich.

Życzę wszystkim udanego, zdrowego weekendu!

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek