Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 65 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz

13.05.20

Szanowni Państwo! Przedstawiam aktualne informacje dotyczące pandemii koronawirusa zebrane w środę, 13 maja, podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z środy, 13 maja, na terenie naszej gminy 44 osoby (24 adresy) objęte są kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 21 osób (18 adresów) odbywają kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie wzrosła o 4.

Niestety - jak już informowałem w aktualizacji komunikatu nr 64 - wczoraj (12 maja) wykryty został kolejny, dziewiąty już przypadek zachorowania. Osoba zakażona przebywa w szpitalu. Tak więc, od początku pandemii w gminie Swarzędz odnotowano 9 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (2 osoby przebywają w szpitalu, 3 pozostają w izolacji domowej, a 4 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

► Szanowni Państwo! Zwróćmy uwagę, że w ciągu zaledwie kilku dni, od 4 maja, stwierdzono u nas 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Przypominam w związku z tym, że stosowanie zasad społecznej izolacji nie zostało odwołane. Bardzo proszę o przestrzeganie obowiązujących reguł sanitarnych. Warto przypomnieć sobie zalecenia epidemiologów - oto  sposoby ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem.

WIELKOPOLSKA. Od wczoraj wykryto 11 nowych przypadków koronawirusa w Wielkopolsce. Zachorowało m.in. 5 osób z powiatu poznańskiego, 3 z kaliskiego, po 1 z gnieźnieńskiego,  międzychodzkiego i kępińskiego. Zwróćmy uwagę, że spośród 11 nowych zakażeń aż 5 dotyczy osób młodych, w wieku 23-34 lata.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1721 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 125 osób zmarło.

POLSKA.

Wtorek, 12 maja:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 595 kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem (aż 492 to osoby z województwa śląskiego ) i 28 ofiarach śmiertelnych. Był to największy dobowy wzrost zakażeń w Polsce od początku epidemii. Osoby zmarłe we wtorek to: 92-latka, 90-latka z Wolicy, 96-latka, 90-latka, 93-latka z Poznania, 74-latka ze Starachowic, 67-latka, 68-latek z Tarnowskich Gór, 82-latka z Raciborza 71-latek, 76-latka z Tych, 51-latka, 98-latka z Grudziądza, 93-latka, 87-latka, 79-latka ze Zgierza, 53-latka i 83-latek z Warszawy, 83-latek z Radomia, 50-latek z Raciborza, 89-latka ze Zgierza, 81-latka z Gdańska, 80-latek, 61-latek, 63-latka, 78-latek z Wrocławia, 89-latka z Nowogrodźca, 86-latka ze Świdnicy.

Środa, 13 maja:

Rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 180 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (113), dolnośląskiego (32), wielkopolskiego (11), świętokrzyskiego (9), zachodniopomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (3), małopolskiego (3), lubelskiego (2) i opolskiego (2).

Resort informuje również o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem. W Zgierzu zmarła 69-letnia kobieta, w Koninie 54-letnia kobieta, we Wrocławiu 62-letnia kobieta, w Toruniu 76-letnia kobieta, we Wrocławiu 73-letnia kobieta, w Bydgoszczy 69-latka i 58-latka, a w Grudziądzu 94-letnia kobieta.

W całej Polsce liczba zakażonych koronawirusem wynosi 17.062. W wyniku epidemii zmarło 847 osób.

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,357 mln (wzrost od wczoraj o ponad 86 tys.), zgonów - 293 tys. (ponad 6,2  tys. od wczoraj), a ponad 1,611 mln chorych wyzdrowiało. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK. Szanowni Państwo! Uprzejmie informuję, iż od najbliższego poniedziałku, 18 maja, będziemy gotowi do wznowienia działalności gminnych przedszkoli i żłobka, oczywiście z zachowaniem wszystkich rygorystycznych wymogów sanitarnych. Z dotychczasowych konsultacji z rodzicami dzieci wynika, iż niewielu  z Państwa (zaledwie kilka proc.) wstępnie zadeklarowało zamiar posłania dzieci do tych placówek. Dlatego dzisiaj ponownie zwrócimy się do rodziców o potwierdzenie takiej deklaracji.

Równocześnie informuję, że ustalone zostały nowe zasady funkcjonowania przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto i Gminę Swarzędz. Bardzo proszę o zapoznanie się z tymi zasadami - przedstawiamy je TUTAJ

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA DARCZYŃCÓW. Szanowni Państwo! W tym trudnym dla nas wszystkich czasie wielu z Was okazało wielkie serca. Składam podziękowania dla wszystkich naszych Mieszkańców, którzy widzieli w swoim sąsiedztwie osoby potrzebujące i świadczyli im pomoc. Nie sposób wymienić wszystkich. Oto darczyńcy wspierający podopiecznych i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w czasie pandemii koronawirusa.

- Zdrowa Domowa Kuchnia - śniadanie wielkanocne dla osób potrzebujących,

- Bistro Rodzinny Zakątek - darmowe obiady dla osób samotnych i w kwarantannie,

- Przedszkole Publiczne  „Kompas" - przekazano  80 sztuk maseczek wielorazowego użytku,

- Anonimowy darczyńca - 25 plastikowych przyłbic dla pracowników Sekcji Usług Opiekuńczych,

- Harcerze - gotowość wolontariatu,

- Widzialna Ręka - wolontariusze,

- Wolontariusze z portalu gov.pl

Raz jeszcze serdecznie dziękuję!

► Szanowni Państwo! Ponownie bardzo proszę o przestrzeganie wszelkich zaleceń sanitarnych. Nie lekceważmy zagrożenia! Serdecznie życzę Państwu zdrowia, jak każdego dnia.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek