Strona www.swarzedz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn
Informacji Publicznej
eUrządeUrząd
-A  /  A+
Wysoki kontrast strony / Zwykly kontrast strony
Oficjalna strona Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu
Logo PR
Logo UE

Komunikat nr 64 Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz - ważna aktualizacja: dzisiaj (12 maja) wykryty został kolejny, dziewiąty już przypadek zachorowania. Osoba zakażona przebywa w szpitalu.

12.05.20

Szanowni Państwo! Przekazuję Państwu aktualne informacje dotyczące pandemii koronawirusa zebrane we wtorek, 12 maja, podczas wideokonferencji Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

GMINA SWARZĘDZ. Według potwierdzonych porannych danych z wtorku, 12 maja, na terenie naszej gminy 36 osób (22 adresy) objętych jest  kwarantanną nadzorowaną przez policję, a 25 osób (21 adresów) odbywa kwarantannę z zastosowaniem aplikacji „kwarantanna domowa". Tak więc od wczoraj liczba osób w kwarantannie nie uległa zmianie. Niestety, dzisiaj (12 maja) wykryty został kolejny, dziewiąty już przypadek zachorowania. Osoba zakażona przebywa w szpitalu.

Tak więc, od początku pandemii w gminie Swarzędz odnotowano 9 przypadków zachorowania z powodu koronawirusa (2 osoby przebywają w szpitalu, 4 pozostają w izolacji domowej, a 3 już wyzdrowiały). Wszystkim życzymy zdrowia!

WIELKOPOLSKA. Wykryto 6 nowych przypadków koronawirusa w Wielkopolsce. Są to 3 osoby z powiatu poznańskiego (2 mężczyźni w wieku 47 i 53 lat oraz 1 kobieta w wieku 30 lat), 2 osoby z kaliskiego i 1 z pleszewskiego.

Od wczoraj w Wielkopolsce z powodu koronawirusa zmarło 5 osób - kobiety w wieku od 90 do 96 lat. W Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy z powodu Covid-19 zmarły 2 osoby z powiatu kaliskiego: 92-letnia kobieta oraz 90-letnia kobieta. Natomiast w poznańskim jednoimiennym szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej zmarły 3 osoby: 96-letnia kobieta, mieszkanka Kalisza, 90-letnia kobieta, mieszkanka Kalisza oraz 93-letnia kobieta, mieszkanka Poznania - poinformował wojewoda wielkopolski.

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 1705 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 123 osoby zmarły.

POLSKA. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (12 maja) rano o 235 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o 16 kolejnych ofiarach śmiertelnych. To oznacza, że łączna liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 16.561, zmarło 827 osób, a 6.131 wyzdrowiało.

Nowe przypadki zakażenia dotyczą osób z województw: śląskiego (204), dolnośląskiego (7), wielkopolskiego (6), pomorskiego (4), lubelskiego (3), zachodniopomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), opolskiego (2) oraz małopolskiego (1).

Przypomnijmy, że w poniedziałek odnotowano w sumie 330 nowych zakażeń i 11 zgonów. Oto aktualizowana przez rząd tzw. mapa zachorowań w Polsce: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

ŚWIAT. Liczba wykrytych zakażeń przekroczyła już 4,271 mln (wzrost od wczoraj o 76 tys.), zgonów - 287 tys. (blisko 4 tys. od wczoraj), a ponad 1,535 mln chorych wyzdrowiało.. Rozwój pandemii na świecie można sprawdzać np. tutaj: https://www.worldometers.info/coronavirus/

PAMIĘTAJMY O ZASADACH. Szanowni Państwo! Przypominam, że stosowanie zasad społecznej izolacji nie zostało odwołane. Bardzo proszę o przestrzeganie obowiązujących reguł sanitarnych. Warto przypomnieć sobie zalecenia epidemiologów -  oto zalecane sposoby ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem.

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK. Zgodnie z zapowiedzią, w środę 13 maja będę mógł poinformować o decyzji w sprawie wznowienia pracy przez te placówki na terenie naszej gminy.

► 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji wszystkim osobom wykonującym ten odpowiedzialny zawód składam najserdeczniejsze podziękowania za trud, oddanie i wytrwałość, zwłaszcza w tym szczególnym czasie pandemii. Dziękuję i - w imieniu wszystkich Swarzędzan - życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności!

► Szanowni Państwo! Bardzo chciałbym móc przekazywać Państwu dobre wiadomości... Niestety, niewiele tego, na razie. Być może od najbliższego poniedziałku będziemy mogli znów iść do fryzjera, bo rząd zapowiada kolejny etap "odmrażania".

Czekając na oficjalne decyzje, nie tylko w tej sprawie, serdecznie pozdrawiam i życzę Państwu zdrowia, jak każdego dnia.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz

Marian Szkudlarek